26. února 2011 18:57 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Pražská zoo vybírá nové logo, podívejte se na pět nejlepších návrhů

Gorilí mládě Moja z pražské zoo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gorilí mládě Moja z pražské zoo. | foto: Lidové noviny

PRAHA Jedna z největších atrakcí hlavního města, zoologická zahrada, vybírá nové logo. Celkem se sešlo 233 návrhů, z nichž v rámci výběrového řízení vybrala pětičlenná komise pět nejlepších. Vítězné logo zahrada představí v druhé polovině března.

"Návštěvníci zahrady budou mít od soboty možnost prohlédnout si všech 233 návrhů log, najdou je na ochozu pavilonu velkých savců,"

Jan Kubeš

Soutěžní návrh: Jan Kubeš

prozradila Lidovkám.cz mluvčí zoo Jana Ptačinská Jirátová. Autoři pěti nejlepších návrhů mají jistou odměnu deset tisíc, autor vítězného návrhu pak získá 150 tisíc korun.

Každý z účastníků výběrového řízení musel

Jaroslav a Tomáš Müllerovi

Soutěžní návrh: Jaroslav a Tomáš Mullerovi

vytvořit od jednoho do tří návrhů, z nichž minimálně jeden musel obsahovat stylizaci koně Převalského, kterou zahrada používala původně. "Já sám – a se mnou i velká

Štefan Meľo

Soutěžní návrh: Štefan Meľo

většina kolegů – jsem si v logu Zoo Praha neuměl představit jiné zvíře než "převaláka". Proto jsme do podmínek zadali, že alespoň jeden z předložených návrhů musí ztvárnit právě tento živočišný druh," svěřil se ředitel zahrady Miroslav Bobek.

K TÉMATU

Pražská zoo nesmí dál používat své logo, rozhodl soud 

Štěpán Kotrba

Soutěžní návrh: Štěpán Kotrba

Podle Bobka je motiv koně Převalského mimořádně obtížný na zpracování, přes to se mezi návrhy objevuje jen málo jiných zvířat. "Bohužel,

Josef Plíhal

Soutěžní návrh: Josef Plíhal

většina návrhů nesplňovala nároky kladené na logo, například čitelnost při značném zmenšení. Nakonec jsme vybrali pět návrhů, které svým způsobem reprezentují pět možných přístupů k pojetí našeho loga," prozradil šéf pražské zoo.

Anketa

Které logo byste si přáli, aby měla pražská zoo?

Logo č. 1.: Jan Kubeš 1176
Logo č. 2.: Jaroslav a Tomáš Müllerovi 241
Logo č. 3: Štefan Meľo 136
Logo č. 4.: Štěpán Kotrba 114
Logo č. 5.: Josef Plíhal 1624

Původní logo z roku 1998 s koněm Převalského musela zahrada Logo pražské zoo, které vytvořil výtvarník Michal Cihlář.přestat používat, jelikož prohrála soudní spor s jeho autorem Michalem Cihlářem. Ten tvrdil, že zahrada neoprávněně užívala jeho dílo. Ve smlouvě totiž nebyla upravena odměna pro malíře za šíření jeho díla, jak požadoval starý autorský zákon platný do roku 2000.

Zoo Praha - provizorní logo.Tehdejší šéf zoo Petr Fejk pak vyhlásil v roce 2007 soutěž o nové logo, ta však skončila fiaskem, protože žádný z návrhů nesplňoval požadavky komise. Zahrada tak doteď používá logo provizorní.

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ PROJEKTŮ – ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz