Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Pražská zoo vybírá nové logo, podívejte se na pět nejlepších návrhů

Gorilí mládě Moja z pražské zoo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gorilí mládě Moja z pražské zoo. | foto: Lidové noviny

PRAHA Jedna z největších atrakcí hlavního města, zoologická zahrada, vybírá nové logo. Celkem se sešlo 233 návrhů, z nichž v rámci výběrového řízení vybrala pětičlenná komise pět nejlepších. Vítězné logo zahrada představí v druhé polovině března.

„Návštěvníci zahrady budou mít od soboty možnost prohlédnout si všech 233 návrhů log, najdou je na ochozu pavilonu velkých savců,“

Jan Kubeš prozradila Lidovkám.cz mluvčí zoo Jana Ptačinská Jirátová. Autoři pěti nejlepších návrhů mají jistou odměnu deset tisíc, autor vítězného návrhu pak získá 150 tisíc korun.

Každý z účastníků výběrového řízení musel

Jaroslav a Tomáš Müllerovi vytvořit od jednoho do tří návrhů, z nichž minimálně jeden musel obsahovat stylizaci koně Převalského, kterou zahrada používala původně. „Já sám – a se mnou i velká Štefan Meľo většina kolegů – jsem si v logu Zoo Praha neuměl představit jiné zvíře než „převaláka“. Proto jsme do podmínek zadali, že alespoň jeden z předložených návrhů musí ztvárnit právě tento živočišný druh,“ svěřil se ředitel zahrady Miroslav Bobek.

K TÉMATU

 

Štěpán Kotrba Podle Bobka je motiv koně Převalského mimořádně obtížný na zpracování, přes to se mezi návrhy objevuje jen málo jiných zvířat. „Bohužel, Josef Plíhal většina návrhů nesplňovala nároky kladené na logo, například čitelnost při značném zmenšení. Nakonec jsme vybrali pět návrhů, které svým způsobem reprezentují pět možných přístupů k pojetí našeho loga,“ prozradil šéf pražské zoo.

Původní logo z roku 1998 s koněm Převalského musela zahrada přestat používat, jelikož prohrála soudní spor s jeho autorem Michalem Cihlářem. Ten tvrdil, že zahrada neoprávněně užívala jeho dílo. Ve smlouvě totiž nebyla upravena odměna pro malíře za šíření jeho díla, jak požadoval starý autorský zákon platný do roku 2000.

Tehdejší šéf zoo Petr Fejk pak vyhlásil v roce 2007 soutěž o nové logo, ta však skončila fiaskem, protože žádný z návrhů nesplňoval požadavky komise. Zahrada tak doteď používá logo provizorní.

Anketa

Které logo byste si přáli, aby měla pražská zoo?

Logo č. 1.: Jan Kubeš 1176
Logo č. 2.: Jaroslav a Tomáš Müllerovi 241
Logo č. 3: Štefan Meľo 136
Logo č. 4.: Štěpán Kotrba 114
Logo č. 5.: Josef Plíhal 1624
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?