27. února 2009 11:14 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Pražské hotely jsou mezi nejlepšími

Hotel Savoy - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hotel Savoy - ilustrační foto. | foto: www.czechhotels.net

Je to jedna z mála dobrých zpráv pro pražské hoteliéry. Zahraniční turisté jsou spokojeni s kvalitou a cenami jejich hotelů. Praha je podle turistů, co se kvality hotelů týče, dokonce třetím nejlepším městem na světě.

Rozhodli o tom uživatelé hotelového portálu Hotel.info, který se zaměřil na tří- a čtyřhvězdičkové hotely. Praha tak za sebou nechala taková města, jako je Paříž, Řím a Vídeň, s nimiž je často srovnávána. Vídeň se dokonce neumístila ani v první dvacítce.

V poslední době je to již druhé vysoké hodnocení pražských hotelů. Nejluxusnějším hotelem světa byl nedávno označen malostranský hotel Aria, jehož pokoje a apartmá jsou pojmenovány po slavných hudebních skladatelích.

Města s nejlepšími hotely
1. Tokio   Japonsko
2. Lisabon Portugalsko
3. Praha   Česko
4. Berlín  Německo
5. Peking  Čínao

Je to překvapení? Podle odborníků jen do jisté míry. „Čekal jsem dobré umístění, ale třetí místo je překvapením. Vysvětlením je konkurenční prostředí mezi hotely, kdy evropský standard je podmínkou přežití,“ sdělil Jan Ficek z analytické společnosti Labartt Investment. Přizvukuje mu analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek z firmy Mag Consulting. „Doby, kdy pražské hotely poskytovaly nekvalitní služby, jsou dávno pryč. Ty oceňované nabízejí výjimečný interiér, špičkovou gastronomii a profesionální služby, například rozestlanou postel po návratu z večeře.“

Průzkumu portálu se zúčastnilo 6 600 uživatelů. Známkovali hotely od nuly do desítky. Odpovídali na otázku, jak byli spokojeni se službami, jakých se jim dostalo za jejich peníze.

Pražský průměr se ustálil na známce 7,66, přičemž první Tokio dostalo jen o dvě desetiny bodu více. Naopak zklamáním je umístění světových metropolí, jako jsou Moskva, New York a Londýn, které se nedostaly ani mezi první dvacítku. Dobrá zpráva přišla právě včas. Pražské hotely pociťují krizi odlivem hostů i zkracováním délky jejich pobytu.

kla, ČTK

Najdete na Lidovky.cz