17. prosince 2011 10:45 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Pražské kostely lákají na betlémy

neděle 26.12. Pár metrů od živého ještě mrtvý betlém. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy neděle 26.12. Pár metrů od živého ještě mrtvý betlém. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Pražské kostely lákají na prohlídku betlémů. Unikátní betlémy najdou lidé třeba v kostele Panny Marie Andělské v historickém areálu kláštera kapucínů na Hradčanech. Jde o impozantní soubor 48 figur v životní velikosti v barokním stylu, který je starý téměř 300 let.

Postavy Jezulátka, Panny Marie, Tří králů a dalších jsou vyrobeny ze dřeva a takzvaného "papírmaše", což je kombinace papíru a sádry. Ústřední postava jesliček mění ve vánočním čase i svoji polohu. Až do tříkrálového dne leží Ježíšek na seně, poté ho Panna Maria drží v ruce.

Neobvyklý betlém je v malém kostelíčku svatého Matěje v šesté pražské části. Zde bude možné opět vidět perníkové jesličky, které nejen lahodí oku, ale lze k nim i přivonět. Tradice perníkového betléma je zde novodobá, začala v sedmdesátých letech 20. století. Současná podoba perníkových jesliček je dílem Daniela Zítky, který peče a zdobí betlém od roku 2002.

ČTĚTE TAKÉ:

"Každý rok se pečou čerstvé, ale nejprve ukazujeme veřejnosti ty impregnované z minulých let," říká farní vikář Tadeusz Mrzyglód. Typickou vůni vánočního perníku docílí pekař smícháním kardamonu, koriandru, anýzu, zázvoru, tymiánu, badyánu, nového koření, hřebíčku, skořice a vanilky.

Například v Praze 2 benediktinské opatství v Emauzích v kostele Panny Marie, sv. Jeronýma a slovanských patronů představí jesličky v beuronském stylu vytvořené kolem roku 1880. Výstavu betlému pořádá například i klášter u Panny Marie Sněžné v centru Prahy.

Cibulákový betlém je k vidění v Senátu

Jednadvacetidílný modrobílý betlém z porcelánky v Dubí u Teplic je součástí senátní expozice se šesti desítkami betlémů - od papírových přes dřevěné a keramické až po kamenné či paličkované.

Slovem betlém bývá dnes označováno scénické prostorové řešení znázornění narození Ježíše Krista. Jesličky značí úctu k jeskyni v Betlémě, kde přišel Ježíš na svět. V českých zemích pochází první zmínka o stavení jeslí z roku 1560, bylo to v souvislosti s jezuitským řádem. Kromě jezuitů se pak na šíření betlémů výraznou měrou podílely františkánské řády.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz