Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Pražské kostely lákají na betlémy

neděle 26.12. Pár metrů od živého ještě mrtvý betlém. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy neděle 26.12. Pár metrů od živého ještě mrtvý betlém. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Pražské kostely lákají na prohlídku betlémů. Unikátní betlémy najdou lidé třeba v kostele Panny Marie Andělské v historickém areálu kláštera kapucínů na Hradčanech. Jde o impozantní soubor 48 figur v životní velikosti v barokním stylu, který je starý téměř 300 let.

Postavy Jezulátka, Panny Marie, Tří králů a dalších jsou vyrobeny ze dřeva a takzvaného "papírmaše", což je kombinace papíru a sádry. Ústřední postava jesliček mění ve vánočním čase i svoji polohu. Až do tříkrálového dne leží Ježíšek na seně, poté ho Panna Maria drží v ruce.

Neobvyklý betlém je v malém kostelíčku svatého Matěje v šesté pražské části. Zde bude možné opět vidět perníkové jesličky, které nejen lahodí oku, ale lze k nim i přivonět. Tradice perníkového betléma je zde novodobá, začala v sedmdesátých letech 20. století. Současná podoba perníkových jesliček je dílem Daniela Zítky, který peče a zdobí betlém od roku 2002.

ČTĚTE TAKÉ:

"Každý rok se pečou čerstvé, ale nejprve ukazujeme veřejnosti ty impregnované z minulých let," říká farní vikář Tadeusz Mrzyglód. Typickou vůni vánočního perníku docílí pekař smícháním kardamonu, koriandru, anýzu, zázvoru, tymiánu, badyánu, nového koření, hřebíčku, skořice a vanilky.

Například v Praze 2 benediktinské opatství v Emauzích v kostele Panny Marie, sv. Jeronýma a slovanských patronů představí jesličky v beuronském stylu vytvořené kolem roku 1880. Výstavu betlému pořádá například i klášter u Panny Marie Sněžné v centru Prahy.

Cibulákový betlém je k vidění v Senátu

Jednadvacetidílný modrobílý betlém z porcelánky v Dubí u Teplic je součástí senátní expozice se šesti desítkami betlémů - od papírových přes dřevěné a keramické až po kamenné či paličkované.

Slovem betlém bývá dnes označováno scénické prostorové řešení znázornění narození Ježíše Krista. Jesličky značí úctu k jeskyni v Betlémě, kde přišel Ježíš na svět. V českých zemích pochází první zmínka o stavení jeslí z roku 1560, bylo to v souvislosti s jezuitským řádem. Kromě jezuitů se pak na šíření betlémů výraznou měrou podílely františkánské řády.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.