Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Překvapily mě parky plné jezevčíků a lívance jako hlavní jídlo, říká Bulhar

Nikolaj Penev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nikolaj Penev | foto: Archiv Nikolaje Peneva

Nikolaj Penev je bulharský režisér, který žije v Česku již několik let. Objevil se dokonce v několika českých filmech. „Mám Česko rád, navíc se u nás traduje, že Češi založili v Bulharsku první pivovar, první orchestr a první nevěstinec. Takové tradice je nutno udržovat a ctít,“ říká.

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Parky plné jezevčíků. A varující cedule typů: Pozor, zlý pes! Nebo slogan na sirkách: Nekuřáci dobří v práci, zdraví jsou a neutrácí! Při každé své návštěvě se ujišťuji v tom že každý Čech umí plavat a houbařit. Zato my ne.

Kdo je Nikolaj Penev?

Nikolaj Penev je režisér a dramatik, narozen v Bulharsku. Vystudoval slovanskou filologii na Sofijské universitě a poté byl přijat na DAMU v Praze. Je držitelem mezinárodních cen za literaturu a divadlo a autorem dvou knih. Kromě ve své země, působil jako režisér i v různých českých divadlech v Praze, Plzni, Mostě, Ostravě, Příbrami, Olomouci, Kladně a České Budějovice. V minulem roce převzal hlavní cenu za autorskou inscenaci Tři mušketýři na Mezinarodním festivalu evropského cestujícího divadla. Jeho autorská hra Sboristé oceněna na Mezinárodním festivalu Nová bulharská drama byla poprvé uvedena v Plzni. Jako herec se objevil též v českých filmech - Kráska v nesnazích, Obsluhoval jsem anglického krále, U mě dobrý a jiné. Podle svědectví Ladislava Smojaka na stránkách Lidových novin, Penev poprvé v zahraničí uvedl hru z repertoáru Divadla Jary Cimrmana.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodl, že tu chcete zůstat na stálo? Co vás k tomu vedlo?
Než jsem byl přijat na DAMU jsem studoval bohemistiku na Sofiijské universitě, takže můj zájem o české kultuře mě přirozeně přivedl sem. Nepřemýšlel jsem o tom, jestli tu zůstanu nastálo, protože vnímám Česko ne jako zeměpisný pojem, ale jako duchovní rozměr. Váš vklad v dějinách umění a kultuře je bezesporu obrovský a cítím velkou úctu pracovat v této země.

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
To že účty v cukrárnách každý platí zvlášť, Vždyť když naproti vám sedí holka, žádný větrník není tak drahý.

Lidovky.cz: Chodil jste někdy s Češkou, jaké podle vás jsou?
Rád bych na tu otázku odpověděl, ale moje přítelkyně umí česky a kromě toho má klíče od klece, ve které žijí v zoo šelmy.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi?
Zdvořilost a úctu vůči starým lidem zde obdivuji. Můj balkánský temperament mě nechává lhostejným, když tu vidím malé buclaté dítě. U nás je skoro zvykem je buď okamžitě poštípat na tvářích, nebo je obdarovat cukrovinkami.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Sedl vám?
Smysl pro humor a smysl pro detail - na ty mají Češi patent. Jste v tom geniální!

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii, je něco, co vás zaujalo?
Traduje se, že Češi založili v Bulharsku první pivovar, první orchestr a první nevěstinec. Takové tradice je nutno udržovat a ctít.

Lidovky.cz: Jak vám chutná česká kuchyně?
Pochopil jsem, že lívanec není dezert, ale hlavní jídlo. A taky slibuji, že se jednou naučím dělat bramborové knedlíky.

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Je tu tolik dobrých kamarádů, u kterých mám bezvízový režim. Není to důvod k radosti?

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Politika mě nezajímá, politici ano. Jste lepší stát, když se odvažujete tisknout známky s obličeji politiků. Našinec by si spletl místo pro slepování známek.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská, co má vaše země výjimečného?
Moře, ale jak jsem už napsal, plavat neumím.

Lidovky.cz: Jste režisér. Jak se vám zkouší s českými herci?
Výborně. Když se mi při zkoušení něco nelíbí, mám ve zvyku kývat hlavou, že je to dobré - my Bulhaři to kývání máme opačně, takže představte si nakonec, jak to představení dopadne.

Lidovky.cz: Jaké vlastnosti by měl mít herec, když chce rozesmát diváka?
Pojištění proti úrazu, ale to je rok co rok dražší. Takže stačí smysl pro humor.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...