28. června 2018 8:01 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Prezidentský vlak vyráží na letní jízdu po Česku a Slovensku. K výroční 100 let od vzniku republiky

I tento jídelní vůz budou moci návštevníci spatřit na jedné ze zastávek... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I tento jídelní vůz budou moci návštevníci spatřit na jedné ze zastávek... | foto: Yan Renelt, MAFRA

Praha Z pražského Masarykova nádraží ve čtvrtek vyráží prezidentský vlak složený z vozů, které využívali českoslovenští prezidenti od Tomáše Garrigua Masaryka až po Václava Havla. Devět vozů soupravy včetně dvou lokomotiv navštíví v létě patnáct českých a slovenských měst. Během zastávek budou moci zájemci nahlédnout do tří salonních vagonů nebo zhlédnout výstavu o železničních cestách prezidentů.

Projekt, který připravilo Národní technické muzeum (NTM), České dráhy a Železnice Slovenské republiky, je součástí akcí připomínajících 100. výročí vzniku společného státu. Rozpis zastávek je na webu technického muzea.

Mapa zastávek prezidentského vlaku.

Mapa zastávek prezidentského vlaku.

Ačkoli jsou historické vozy provozuschopné, prezidentským vlakem nebude možné cestovat. Kvůli obavám o zachování interiérů také budou moci návštěvníci vstoupit pouze do nejmladšího ze tří salonních vozů. Do Masarykova z roku 1930 a toho vyrobeného v roce 1909 pro rakouského císaře Františka Ferdinanda d’Este budou zájemci nahlížet jen okny.

Lidé si budou moci i zevnitř prohlédnout salonní vůz přezdívaný Svoboda podle prezidenta Ludvíka Svobody. Vagon z roku 1968 ale využíval i jeho nástupce Gustáv Husák a na nechvalně proslulé setkání s Leonidem Brežněvem v něm do Čiernej nad Tisou jel i tehdejší tajemník ÚV KSČ Alexander Dubček.

Prezidentský vlak vyjíždí z pražského Masarykova nádraží. Doplňují jej dvě...
K vidění je i autentické zařízení vlaku.

Prezidentský vlak doplňují dvě lokomotivy a doprovodné vozy. V osobním voze Ca 4-5086 z roku 1931 bude umístěna expozice o cestách československých prezidentů po železnicích. Zdokumentována je tam například cesta Edvarda Beneše, který se v květnu 1945 po konci druhé světové války vlakem vracel do Prahy.

Prezidentská souprava své turné ukončí na konci prázdnin. Od 28. srpna do 2. září bude k vidění v prostoru bývalých železničních dílen ve východní části Masarykova nádraží.

ČTK

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.