Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
11. ledna 2014 6:30 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Přezouvání návštěv? To v cizině neprojde, říká Čech ve Švýcarsku

Pavel Pospíšil žil ve Francii, USA i Švýcarsku. Do Česka se chce ale jednou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Pospíšil žil ve Francii, USA i Švýcarsku. Do Česka se chce ale jednou... | foto: Pavel Pospíšil

Na život v cizině už si zvykl. Klasický český chleba nahradil tmavým švýcarským a návštěvy už nezkouší přezouvat. Přestože žije s manželkou a malým synem ve Švýcarsku, uslyšíte u nich doma i češtinu. Manželka se naučila česky a na syna mluvím rodnou řečí, vysvětluje Pavel Pospíšil. A přestože žije Pavel Pospíšil že se švýcarskou manželkou a synem nežijí v Čechách, někdy mluví doma všichni tři i česky."

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vás ve Švýcarsku nejvíce překvapilo?
Do Švýcarska jsem přijel v roce 1998 a všude byl naprostý pořádek. V každém domě mají protiatomový bunkr. Pak si pamatuji, že když v domě kde jsem bydlel prasklo vodní potrubí, během několika málo hodin švýcarští vojáci přivezli balenou pitnou vodu a vyložili ji před dům.

Kdo je Pavel Pospíšil?

Dvaačtyřicetiletý Pavel Pospíšil se narodil v bývalém Sovětském svazu českým rodičům. V Praze vystudoval chemii, poté odjel do Francie studovat přírodní vědy. V Curychu získal doktorát z polytechniky, další tři roky strávil na postgraduálním studiu na Harvardu v USA, kde se věnoval výzkumu léčiv. V současné sobě pracuje jako výpočetní chemik ve Švýcarsku.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Všude se diví tomu, že se jako návštěva chceme přezout a nebo přezouváme návštěvu, tak jsem na takový zvyk rychle zapomněl. Dnes nepřezouvám svoji návštěvu a sám si dokonce nechám boty také, abych prostě nechodil vedle návštěvy v pantoflích.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Ano, ale nevím kdy. Žil jsem již v pěti různých zemích a zvykl jsem si. Ale jsem tím o to více vlastenec. S dnešní televizí, internetem a možnostmi cestování si stejně nepřipadám daleko. Švýcarsko nakonec není od Česka tak jiné, mají Mikuláše, Ježíška 24. prosince večer, zvyky jsou podobné a krajina u pohoří Jury, kde bydlím, nakonec také. Houby tu rostou stejné a koupat se můžete všude.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí?
V USA a ve Francii mi chyběl chleba, ve Švýcarsku ale mají i tmavý. V každé zemi musíte chvíli žít a hledat, než najdete ten správný obchod. V Bostonu nakonec najdete v ruských, polských nebo židovských obchodech vše. I toho kapra na Vánoce! Jinak všude všem chutnaly bramboráky a smažený sýr s tatarskou omáčkou (na ten jsem si vozil náš eidam).

Pavel Pospíšil žil ve Francii, USA i Švýcarsku. Jednou se chce ale vrátit do...

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Mám sedmiletého syna, který mluví ve škole francouzsky. Manželka je z italsky mluvící části Švýcarska, takže se synem mluví italsky. Já se synem mluvím jenom česky a s manželkou zase francouzsky, takže je to dost galimatyáš. Velmi dbáme na to, aby mluvil našimi jazyky. Pomáhá nám to, že se manželka naučila česky a já zase italsky, takže nevyžadujeme překlad do francouzštiny. Od toho by to byl totiž už jen krůček se rodných jazyků vzdát a mluvit jen jedním místním jazykem. V poslední době navíc začal syn zpívat podle rádia písničky anglicky. Je to legrační, protože neví co zpívá, ale vyslovuje to jak Američan.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Ve Švýcarsku a v USA to bylo lepší než ve Francii, vše se ovšem pořád točilo kolem piva a Prahy. Jednou v Chicagu mi na nějaké párty americký student z Minnesoty říkal: Jak je prezidentovi Havlovi, už je mu lépe? (Věděl tenkrát, že byl Havel po operaci plic). Otázka a zájem o naši zemi mě v USA mile překvapila.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Ve Švýcarsku jsou politici při zemi, rozhodují o málu a mají absolutní respekt k referendu. Tři strany ve vládě jsou pravicové a čtvrtá jsou socialisté, kteří by neustále chtěli něco nového přikazovat. Málokdo ví, že mají takovou permanentní opoziční smlouvu. Všechny čtyři strany spolu vládnou už přes 50 let a kontrolují se. Ale lidé se nedají. O daních a o většině důležitých věcích rozhodují sami, a tak tam život a byznys pořád kvete. Daří se jim, protože si moc nepřipustí, aby se jim stát motal pod nohama.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.