Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Přezouvání návštěv? To v cizině neprojde, říká Čech ve Švýcarsku

Pavel Pospíšil žil ve Francii, USA i Švýcarsku. Do Česka se chce ale jednou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Pospíšil žil ve Francii, USA i Švýcarsku. Do Česka se chce ale jednou... | foto: Pavel Pospíšil

Na život v cizině už si zvykl. Klasický český chleba nahradil tmavým švýcarským a návštěvy už nezkouší přezouvat. Přestože žije s manželkou a malým synem ve Švýcarsku, uslyšíte u nich doma i češtinu. Manželka se naučila česky a na syna mluvím rodnou řečí, vysvětluje Pavel Pospíšil. A přestože žije Pavel Pospíšil že se švýcarskou manželkou a synem nežijí v Čechách, někdy mluví doma všichni tři i česky."

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vás ve Švýcarsku nejvíce překvapilo?
Do Švýcarska jsem přijel v roce 1998 a všude byl naprostý pořádek. V každém domě mají protiatomový bunkr. Pak si pamatuji, že když v domě kde jsem bydlel prasklo vodní potrubí, během několika málo hodin švýcarští vojáci přivezli balenou pitnou vodu a vyložili ji před dům.

Kdo je Pavel Pospíšil?

Dvaačtyřicetiletý Pavel Pospíšil se narodil v bývalém Sovětském svazu českým rodičům. V Praze vystudoval chemii, poté odjel do Francie studovat přírodní vědy. V Curychu získal doktorát z polytechniky, další tři roky strávil na postgraduálním studiu na Harvardu v USA, kde se věnoval výzkumu léčiv. V současné sobě pracuje jako výpočetní chemik ve Švýcarsku.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Všude se diví tomu, že se jako návštěva chceme přezout a nebo přezouváme návštěvu, tak jsem na takový zvyk rychle zapomněl. Dnes nepřezouvám svoji návštěvu a sám si dokonce nechám boty také, abych prostě nechodil vedle návštěvy v pantoflích.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Ano, ale nevím kdy. Žil jsem již v pěti různých zemích a zvykl jsem si. Ale jsem tím o to více vlastenec. S dnešní televizí, internetem a možnostmi cestování si stejně nepřipadám daleko. Švýcarsko nakonec není od Česka tak jiné, mají Mikuláše, Ježíška 24. prosince večer, zvyky jsou podobné a krajina u pohoří Jury, kde bydlím, nakonec také. Houby tu rostou stejné a koupat se můžete všude.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí?
V USA a ve Francii mi chyběl chleba, ve Švýcarsku ale mají i tmavý. V každé zemi musíte chvíli žít a hledat, než najdete ten správný obchod. V Bostonu nakonec najdete v ruských, polských nebo židovských obchodech vše. I toho kapra na Vánoce! Jinak všude všem chutnaly bramboráky a smažený sýr s tatarskou omáčkou (na ten jsem si vozil náš eidam).

Pavel Pospíšil žil ve Francii, USA i Švýcarsku. Jednou se chce ale vrátit do...

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Mám sedmiletého syna, který mluví ve škole francouzsky. Manželka je z italsky mluvící části Švýcarska, takže se synem mluví italsky. Já se synem mluvím jenom česky a s manželkou zase francouzsky, takže je to dost galimatyáš. Velmi dbáme na to, aby mluvil našimi jazyky. Pomáhá nám to, že se manželka naučila česky a já zase italsky, takže nevyžadujeme překlad do francouzštiny. Od toho by to byl totiž už jen krůček se rodných jazyků vzdát a mluvit jen jedním místním jazykem. V poslední době navíc začal syn zpívat podle rádia písničky anglicky. Je to legrační, protože neví co zpívá, ale vyslovuje to jak Američan.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Ve Švýcarsku a v USA to bylo lepší než ve Francii, vše se ovšem pořád točilo kolem piva a Prahy. Jednou v Chicagu mi na nějaké párty americký student z Minnesoty říkal: Jak je prezidentovi Havlovi, už je mu lépe? (Věděl tenkrát, že byl Havel po operaci plic). Otázka a zájem o naši zemi mě v USA mile překvapila.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Ve Švýcarsku jsou politici při zemi, rozhodují o málu a mají absolutní respekt k referendu. Tři strany ve vládě jsou pravicové a čtvrtá jsou socialisté, kteří by neustále chtěli něco nového přikazovat. Málokdo ví, že mají takovou permanentní opoziční smlouvu. Všechny čtyři strany spolu vládnou už přes 50 let a kontrolují se. Ale lidé se nedají. O daních a o většině důležitých věcích rozhodují sami, a tak tam život a byznys pořád kvete. Daří se jim, protože si moc nepřipustí, aby se jim stát motal pod nohama.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka
Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka

Každé mladé ženy se její okolí ptá na otázky týkající se mateřství... a to nemusí být příjemné. Dotazující často neví, co daný pár zrovna prožívá,...