Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Při cestě z dovolené se zdržíte, poslední prázdninový víkend bude hustý provoz

Kolona aut, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolona aut, ilustrační foto | foto: Tomáš Trnka

BERLÍN/PRAHA Řidiči se o posledním prázdninovém víkendu musejí připravit na velmi hustý provoz ve směru z jihu Evropy do Česka. Kvůli končícím prázdninám v řadě evropských zemí se očekávají dlouhé kolony na všech hlavních dopravních tazích v Rakousku i v Německu. Informoval o tom německý autoklub ADAC, podle kterého se ale husté dopravě nevyhnou motoristé ani v Chorvatsku, ve Slovinsku či v Itálii.

„Doprava bude o nadcházejícím víkendu znovu velmi turbulentní. Zácpy a hustý provoz se budou tvořit na všech hlavních dopravních cestách, po kterých se lidé budou vracet z dovolené,“ varoval ADAC. „Nejen v Německu, ale i v okolních zemích budou hlavní dopravní spojení ve směru na sever silně přetížena,“ upozornil autoklub.

V Německu se čekají kolony na všech dálnicích ve směru na sever. České řidiče může zvlášť postihnout plánovaná uzavírka dálnice A8 mezi Salcburkem a Mnichovem kvůli stavebním pracím. Hustý provoz se ale čeká i na obchvatu Mnichova, na dálnici A9 z Mnichova přes Norimberk do Berlína, na dálnici A3 mezi Pasovem a Norimberkem a na dálnici A93 od rakouských hranic do Mnichova.

V Rakousku čeká řidiče hustá doprava na hlavním tahu na sever, který tvoří dálnice A11 od slovinských hranic do Villachu a na navazující dálnice A10 do Salcburku. Motoristé se musí připravit i na kolony v Brennerském průsmyku a na dálnici A12 z Innsbrucku na německou hranici. Hustý provoz bude i na dálnici A1 mezi Salcburkem a Vídní.

Ve Slovinsku se kolony budou tvořit především na dálnici A2 ve směru od Záhřebu přes Lublaň až k rakouské hranici u Jesenice. Problémy se očekávají i na alternativní trase přes Slovinsko od chorvatských hranic v Macelji přes Maribor do rakouského Spielfeldu.

Řidiči na cestě z Chorvatska musejí podle ADAC počítat s ucpanou jadranskou magistrálou A1, a to především před mýtnými branami. Kolonám se nevyhnou ani ti, kdo zvolí alternativní cestu na sever po silnici první třídy přes Plitvická jezera. Hustý provoz se očekává i na spojnici mezi Rijekou a Terstem.

Kolony v Itálii

Kolony se podle ADAC budou tvořit i na hlavních dálničních tazích v severní Itálii a ve východní Francii. Problematický provoz se očekává i při cestě přes Švýcarsko po dálnici A2 z Chiassa gotthardským tunelem na sever a dál do Basileje.

ADAC také varuje turisty, kteří se budou po silnici vracet z dovolené v Řecku či Turecku přes Srbsko, že je třeba počítat i s několikahodinovými kolonami před hraničními přechody při vstupu do Evropské unie.

S problémy musejí řidiči počítat i po vjezdu do Česka. Dopravní komplikace hrozí zejména na dálničních úsecích s vysokou intenzitou dopravy, uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký. Konkrétně může jít o modernizované úseky dálnice D1, nebo o úseky D2 mezi Brnem a Slovenskem, kde silničáři opravují povrch vozovky. Častá zdržení jsou pak dále například na strakonické D4. Naopak před koncem srpna by mělo skončit omezení na plzeňské D5 u Berouna.

V praxi se ale mimo víkendové výjezdní špičky delší kolony podle ŘSD netvoří, při špičkách bývá zdržení 10 až 20 minut. Pokud se jedná o zdržení v řádu hodiny či více, je to vždy spojeno s nekázní řidičů, v kombinaci s nehodou, dodal Studecký.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...