Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Při návratu do Čech se infikuji blbou náladou, říká humanitární pracovník

Afghánistán

  6:30
I přes každodenní útrapy obyvatelé disponují neuvěřitelnou mírou duševní pohody, popisuje Bangladéš humanitární pracovník Jiří Rous. Vždy, když se vrátí domů, znovu ho překvapí míra pesimismu, kterou v zemi máme. Na naši republiku jsem o dost pyšnější, když jsem v zahraničí, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Jiří Rous pracuje jako humanitární pracovník. foto: archiv Jiří Rous

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Bangladéš je rozlohou pouze dvakrát větší než Česká republika a žije tam více než patnáctkrát více obyvatel. Dovedete si představit tu hustotu zalidnění - Indie je proti tomu slabý odvar. Není těžké nalézt a projíždět i romantickými zákoutími venkova (zelená pole, palmy, vodní kanály). Ale jakmile jedna usedlost končí, ihned začíná druhá vesnice. S tím souvisí i hustota zástaveb - otevřete si okno a vidíte a slyšíte, co u sousedů běží v televizi. Také jsem dlouho nechtěl uvěřit, že pavouk o velikosti dlaně má před člověkem absolutní respekt.

Kdo je Jiří Rous?

Jednatřicetiletý Jiří Rous vyjíždí do zahraničí jako humanitární pracovník od roku 2007. Po delším pobytem za hranicemi pro něj byla studijní stáž v Drážďanech, poté odjel pracovně do Irska. Následoval půlrok v Římě u Světového potravinového programu. 

Jako humanitární pracovník vyjel nejdříve na rok a půl do Afghánistánu, poté strávil čtyři měsíce v Kurdistánu. Následovala cesta do Pákistánu a rok a půl v Bangladéši. V současné době působí jako koordinátor pomoci syrské krize v uprchlických kempech v Jordánsku.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Já dochvilnost považují za středoevropský zvyk. Ale stejně jako v okolních zemích Jižní Asie, i v Bangladéši byl čas vnímán více jako nějaká abstraktní veličina. K termínům pracovních schůzek jsem často s úsměvem dodal - Swiss time (Švýcarsko tam platí za modelovou zemí v každém slova smyslu). Na druhou stranu spousta zaměstnanců v neziskovém sektoru nesleduje čas, zůstává dobrovolně i po skončení pracovní doby a s horlivostí dokončují úkoly nebo plánují povinnosti na další den. Opravdu potěšení. Po pracovních pohovorech mi též pár kandidátů řeklo, že se nesetkali s tím, že by jim šéf osobně nabídl a donesl vodu.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
To je otázka. Nevím to ani po osmi letech cestování a práci v různých částech zeměkoule i v těch konfliktních. Češko je malá ale rozmanitá země, nicméně na republiku jsem o dost pyšnější, žiju-li v zahraničí. Po půlroce se do Česka i těším, ale stačí 3 týdny, abych se infikoval 'blbou náladou'. I přes objektivní bídu a utrpení v mnohých zahraničních zemích jsem se s podobným pesimismem nikde jinde nesetkal.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Vzhledem k přetrvávajícím horkým klimatům je těžké uchovávat mléčné výrobky, občas mi chybí pestrá paleta sýrů a pečiva. A pak dostupnost dobrého vína - toho tekutého! To hroznové si v Bangladéši můžete koupit třeba až z JARu za neuvěřitelných 6 EUR za 1 kg. Ať žije mezinárodní obchod! Někdy také pracujete v oblastech, kdy Vám místo Pepsi cpou jen Coca Colu a naopak.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Asi nejčastěji Czechoslovakia a komunismus; na druhou stranu jsem potkal i Bangladéšany, kteří znali Petra Čecha, Poborského, ale třeba i spisovatele Kafku nebo malíře Muchu. A prodavač v Baťa obchodu mi též odříkal historii Baťových závodu včetně emigrace pana Bati do Kanady. Každopádně v Bangladéši působíme jako vyspělá průmyslová země, i když přeci jen geograficky ještě trochu dále od Západní Evropy než ve skutečnosti jsme.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Jako oblastní koordinátor i musím. Lidová republika Bangladéš je opravdu průkopnická ve smyslu mít premiérku ženu a to i jako úhlavní sokyni předsedající opoziční straně. Bangladéš je zároveň země s hodně aktivní občanskou společnosti. V praxi to znamená, že nesouhlasí-li s něčím opozice nebo odbory, jsou často vyhlašovány generální stávky - tzv. hartal. To jsou situace, kdy nefunguje veřejná doprava, hlavní tahy mohou být blokovány demonstrujícími. Pár skandujících nadšenců lehce strhne celou masu. Nezřídka jsme kvůli tomu museli měnit pracovní plány nebo i preventivně uzavřít kancelář a pracovní povinnosti dohonit o víkendu.

Autor: