28. září 2010 8:56 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Při polském horolezci stálo štěstí. Zraněný přežil dvě noci v Tatrách

Horolozec (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Horolozec (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Dvě noci v dešti, větru a studeném počasí přežil ve Vysokých Tatrách polský horolezec, kterého v pondělí dopoledne našli horští záchranáři. Na záchranné akci se podílelo téměř 90 lidí. Muže přepravili do nemocnice.

Polák v sobotu lezl na Kežmarský štít (2556 metrů nad mořem). Při sestupu se zranil a nemohl pokračovat. Podařilo se mu sice se záchranáři navázat kontakt, nedokázal však říci, kde se přesně nachází. Nedovedla to upřesnit ani jeho jeho spolulezkyně.

"Postižený se nacházel v severní stěně Malého Kežmarského štítu, tedy v úplně jiné lokalitě, než horolezci popsali, což znemožnilo jeho rychlé nalezení. Tam přečkal dvě noci a dohromady strávil v nehostinných podmínkách a s nedostatečnou výstrojí přibližně 38 hodin," napsala horská služba.

Záchranáři tvrdili, že polský návštěvník měl štěstí. "Člověk, pokud je promočený, se velmi rychle ochlazuje a může na to později i zemřít," řekl televizi Joj Marian Červienka z Horské záchranné služby.

Podobné případy, kdy zraněný člověk dokáže vydržet v horách i několik dní, se občas stávají. Přesně před rokem v Západních Tatrách přežila tři noci 87letá houbařka, která zřejmě spadla ze skalního srázu. Záchranáři stařenku objevili dehydrovanou a v šoku.

ČTK

Adecco spol. s r.o.
Řidič logistiky, až 27.000 Kč, svoz zdarma

Adecco spol. s r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 23 000 - 27 000 Kč