Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Při výstupu na horu Fudži budou mít nově horolezci k dispozici wi-fi

Posvátná hora Fudži | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Posvátná hora Fudži | foto: Reprofoto

TOKIO Horolezci zdolávající nejvyšší vrcholek Japonska, horu Fudži, se nebudou muset během hlavní lezecké sezony vzdávat internetového spojení se světem. Umožní jim to wi-fi připojení zdarma. Nová služba začala fungovat v pátek a má být v provozu až do září.

Japonské úřady uvádějí, že tím reagují na neustálý příliv žádostí od amerických a evropských turistů, kteří během výstupu na horu chtějí zůstat „on-line“. Úřady ale zároveň předpokládají, že internet na Fudži přitáhne nové návštěvníky.

„Doufáme, že lidé budou tuto novou službu využívat nejen k tomu, aby se s rodinou a přáteli v zahraničí podělili o svůj zážitek, ale také k tomu, aby si stáhli aktuální informace o počasí a podobně, a postarali se tak o vlastní bezpečnost,“ řekl podle stanice BBC jeden z činitelů ministerstva turistického ruchu, který si nepřál být jmenován.

Reakce, které se na tuto novinku objevily, ale jsou přinejmenším rozpolcené. Zatímco někteří vítají možnost podělit se v reálném čase o svou výpravu s blízkými doma, jiní si nejsou jisti, zda by se chytré telefony a hory měly míchat dohromady - zvláště tam, kde by si měl člověk dávat především pozor na to, kam šlape.

Na posvátné hoře a facebooku zároveň

„Už na ulici je to dost hrozné, ale při šplhání na horu? Jeden člověk spadne a ostatní za ním budou padat jako kostky domina,“ zní jeden z komentářů na webu listu Japan Today.

„Wi-fi zdarma? Tedy pardon, ale podstata výpravy do přírody spočívá v tom, že se člověk od internetu odpojí,“ dodal další. A jiný z internetových uživatelů připojil sarkastickou poznámku: „Už bylo načase. Na památku všech, kteří na vrchol nedorazili kvůli internetovému půstu.“ Téměř symetrická, sněhem pokrytá aktivní sopka Fudži, nacházející se jihozápadně od Tokia, je se svými 3776 metry nadmořské výšky nejvyšší horou Japonska. Vulkán, jenž naposledy vybuchl před 300 lety, se stal námětem množství japonských historických uměleckých děl, včetně tradičních dřevotisků.

Horu Fudži, obklopenou jezery, národními parky, chrámy a svatyněmi, uctívali jako posvátnou již původní obyvatelé Japonska - národ Ainu. Posvátná je také pro vyznavače šintoismu a pro buddhisty. Do roku 1868 byl přístup na vrchol hory povolen jen mužům.

Podle japonské národní turistické organizace vystoupí na horu Fudži každoročně na 300 tisíc lidí, kteří tak následují příkladu náboženských poutníků z minulých staletí. Většina z nich velikán zdolá v krátké letní lezecké sezoně.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...