Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
12. července 2015 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Při výstupu na horu Fudži budou mít nově horolezci k dispozici wi-fi

Posvátná hora Fudži | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Posvátná hora Fudži | foto: Reprofoto

TOKIO Horolezci zdolávající nejvyšší vrcholek Japonska, horu Fudži, se nebudou muset během hlavní lezecké sezony vzdávat internetového spojení se světem. Umožní jim to wi-fi připojení zdarma. Nová služba začala fungovat v pátek a má být v provozu až do září.

Japonské úřady uvádějí, že tím reagují na neustálý příliv žádostí od amerických a evropských turistů, kteří během výstupu na horu chtějí zůstat „on-line“. Úřady ale zároveň předpokládají, že internet na Fudži přitáhne nové návštěvníky.

„Doufáme, že lidé budou tuto novou službu využívat nejen k tomu, aby se s rodinou a přáteli v zahraničí podělili o svůj zážitek, ale také k tomu, aby si stáhli aktuální informace o počasí a podobně, a postarali se tak o vlastní bezpečnost,“ řekl podle stanice BBC jeden z činitelů ministerstva turistického ruchu, který si nepřál být jmenován.

Reakce, které se na tuto novinku objevily, ale jsou přinejmenším rozpolcené. Zatímco někteří vítají možnost podělit se v reálném čase o svou výpravu s blízkými doma, jiní si nejsou jisti, zda by se chytré telefony a hory měly míchat dohromady - zvláště tam, kde by si měl člověk dávat především pozor na to, kam šlape.

Na posvátné hoře a facebooku zároveň

„Už na ulici je to dost hrozné, ale při šplhání na horu? Jeden člověk spadne a ostatní za ním budou padat jako kostky domina,“ zní jeden z komentářů na webu listu Japan Today.

„Wi-fi zdarma? Tedy pardon, ale podstata výpravy do přírody spočívá v tom, že se člověk od internetu odpojí,“ dodal další. A jiný z internetových uživatelů připojil sarkastickou poznámku: „Už bylo načase. Na památku všech, kteří na vrchol nedorazili kvůli internetovému půstu.“ Téměř symetrická, sněhem pokrytá aktivní sopka Fudži, nacházející se jihozápadně od Tokia, je se svými 3776 metry nadmořské výšky nejvyšší horou Japonska. Vulkán, jenž naposledy vybuchl před 300 lety, se stal námětem množství japonských historických uměleckých děl, včetně tradičních dřevotisků.

Horu Fudži, obklopenou jezery, národními parky, chrámy a svatyněmi, uctívali jako posvátnou již původní obyvatelé Japonska - národ Ainu. Posvátná je také pro vyznavače šintoismu a pro buddhisty. Do roku 1868 byl přístup na vrchol hory povolen jen mužům.

Podle japonské národní turistické organizace vystoupí na horu Fudži každoročně na 300 tisíc lidí, kteří tak následují příkladu náboženských poutníků z minulých staletí. Většina z nich velikán zdolá v krátké letní lezecké sezoně.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?
VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?

Učit se zábavnou hrou, to je ideální pro každé dítě, viďte? S dobrými pomocníky to jde jedna báseň, jako třeba s Chytrými vějíři, které jsme s dětmi vyzkoušeli.