Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Priessnitzovy lázně zahajují sezónu. Opravená je kolonáda i kavárna

Lázeňský dům Priessnitz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lázeňský dům Priessnitz |

JESENÍK Jesenické Priessnitzovy léčebné lázně, které o tomto víkendu slavnostně zahajují letošní sezónu, rekonstruují část kolonády a připravují otevření opravené Vídeňské kavárny. Oznámila to mluvčí lázní Věra Janků. Lázně loni navštívilo 22 300 lidí, letos by to mělo být minimálně stejně, uvedla Janků.

Při opravě další části kolonády se lázně zaměřily na výměnu osvětlení a části povrchu. Investice si vyžádá několik milionů korun, jde o společný projekt lázní a města. Loni již byly na kolonádě vykáceny přestárlé stromy a vysázely nové, přibyly také nové výhledy do okolí.

Opravená Vídeňská kavárna, objekt z počátku 20. století se secesními prvky, se otevře 17. června. Budova byla za více než 30 milionů korun kompletně obnovena, lázně na projekt získaly evropskou dotaci. Lidem bude sloužit nová kavárna a restaurace, studenti gastronomie a hotelnictví v objektu budou mít své zázemí. Zadní část budovy s apartmány se opravovala již dříve.

Obnovy se v areálu lázní dočká také Slovanský pramen, jde o nejbližší a nejnavštěvovanější přírodní zdroj pitné vody v okolí lázní. Osazen bude novými uměleckými prvky, práce by měly být dokončeny v červnu.

Letošní lázeňskou sezonu zahájily v pátek třídenní slavnosti, jejich součástí jsou výstava o lázeňské architektuře, tradiční žehnání pramenů, koncerty, zábavné aktivity pro děti, procházky po pramenech i mše.

Jesenické lázně se specializují na léčení horních a dolních cest dýchacích, potíží krevního oběhu či nervové soustavy. Za svou existenci a proslulost vděčí Vincenzi Priessnitzovi, jenž v roce 1822 založil první vodoléčebný ústav na světě. Podle jeho vzoru vyrostly desítky vodoléčebných ústavů po celé Evropě. Oficiálně lázně v Jeseníku vznikly v roce 1838.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...