Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Přírodní lázně působivého vzhledu. Kam v Maďarsku?

Oslnivě bílá jezírka z minerálních usazenin jsou znakem lázní Egerszalók | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslnivě bílá jezírka z minerálních usazenin jsou znakem lázní Egerszalók | foto: Archiv

Termálních lázní najdete v Maďarsku nespočet. Dvoje z nich, lázně Egerszalók a Miskolc-Tapolca ve východní části země, jsou ale evropskými unikáty, které vám doslova učarují.

V čem tkví jedinečnost lázní v malé vesničce Egerszalók, vám napoví jejich označení maďarské Pamukkale – připomínají totiž tento turecký přírodní unikát z travertinových usazenin.

Na jižní straně obce na kopci tady vyvěrá z hloubky přes 400 metrů termální pramen o teplotě vody 65 až 69 stupňů, který je extrémně bohatý na minerální soli. Jak voda stéká po úbočí kopce, soli z ní se zde usazují a vytváří oslnivě bílé tvary, které vypadají jako terasovitá malá jezírka, naplněná horkou termální vodou. Taková podívaná se vám jen tak neokouká.

Historie těchto lázní je ale poměrně mladá. Pramen byl totiž objeven náhodou až v roce 1961, když zde hledali ropu. Místo ní však vytryskla horká voda. Jako léčivá byla prohlášená až o 30 let později. Nejdříve zde byla jen klasická termální koupaliště.

Velké moderní lázně zde byly otevřeny teprve v roce 2007. Tady najdete 17 venkovních a vnitřních bazénů s vodní plochou 1900 metrů čtverečních. Jsou zde nejen léčebné bazény, ale i ty zážitkové s různými atrakcemi a skluzavkami. Dokonce tu mají i bazén na potápění. Nechybí ani saunový svět a salon krásy.

Za celodenní vstupné zaplatí dospělí v přepočtu asi 460 korun, senioři 380 korun a děti 340 korun. V nabídce je rodinné vstupné. Podle počtu dětí za něj zaplatíte 1130 až 1700 korun.

Zaplavte si v jeskyních

Raritou jsou i lázně Miskolc-Tapolca na severovýchodě Maďarska. Ty jsou pro změnu v jeskyním komplexu. Léčivé účinky vody z této oblasti byly známy již od 16. století. Oficiální lázně tu byly otevřeny už v roce 1934. Na 31 stupňů teplý pramen v jeskyních ale narazili až při rozšiřování lázní o pět let později. Přeměna na jeskynní lázně pak již na sebe nenechala dlouho čekat. Po roce 1998 začala velká rekonstrukce lázní.

Dnes tak i zde návštěvníky čeká velký moderní areál. Můžete si jen tak plavat jeskynními chodbami nebo se vyhřívat v některém z vnitřních bazénů. Velkou výhodou zdejší vody je, že má oproti jiným výrazně nižší koncentraci soli, takže je možné se v ní koupat neomezeně.

Když se jeskyní nabažíte a bude ještě teplé počasí, můžete se přesunout do venkovního areálu. Na ploše asi 3,6 hektaru tu najdete velké „jezerní koupaliště“, plavecký bazén, mušlový bazén a tři bazény vhodné zejména pro rodiny s dětmi. V areálu je rovněž dětské hřiště, dvě hřiště na plážový volejbal a dvě hřiště na nohejbal.

Celodenní vstupné do termálních lázní Miskolc-Tapolka vyjde pro dospělé na zhruba 350 korun. Děti a senioři zaplatí asi 260 korun. Nezapomeňte si ale vyměnit forinty. S eury zde totiž na mnoha místech neuspějete, stejně jako s platební kartou.

Vzhledem k tomu, že cesta sem z Prahy přes Bratislavu a Budapešť zabere asi sedm hodin jízdy a z Brna zhruba pět hodin jízdy, vyplatí se sem vyrazit aspoň na prodloužený víkend. Stejně tak do lázní Egerszalók, kam je dojezdový čas kratší jen asi o 20 minut.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...