22. listopadu 2018 5:33 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Příští rok se otevře opravený zámeček Karlštejn na Chrudimsku

Soukromá společnost chce příští rok po opravách otevřít pro veřejnost rokokový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soukromá společnost chce příští rok po opravách otevřít pro veřejnost rokokový... | foto: ČTK

SVRATOUCH Soukromá společnost chce příští rok po opravách otevřít pro veřejnost rokokový lovecký zámeček Karlštejn u Svratouchu na Chrudimsku. Vznikne v něm menší restaurace, ubytovací prostory, galerie a sál. V interiérech se z dřívější podoby zachovala pod nánosem barvy jen původní výmalba kaple v bočním křídle, řekl architekt David Vokurka, který rekonstrukci připravoval.

Soukromá společnost chce v roce 2019 po opravách otevřít pro veřejnost rokokový...
V interiérech se z dřívější podoby zachovala pod nánosem barvy jen původní...

„Když zámeček ještě patřil podniku OP Prostějov, byla tam televizní místnost. Majitel chce kapli znovu vysvětit, konat by se tam mohly o svatební obřady,“ uvedl Vokurka.

Rokokový lovecký zámek byl postaven v roce 1776 Filipem Kinským. Další majitel, Karel Alexandr Thurn-Taxis, který zámek koupil roku 1823, jej přestavěl na myslivnu, která tomuto účelu sloužila až do 40. let minulého století. Později byl využíván k rekreaci.

Zámeček tvoří dvoupatrová hlavní budova a dva nižší boční trakty na půdorysu písmene U. Ve východním křídle s kaplí budou ještě místnosti pro výstavy. Ve střední části jsou v přízemí plánované dva apartmány, v patře velký sál využívaný pro koncerty či školení. Další místnosti si ponechá pro své potřeby majitel. V západním traktu bude hostinec s černou kuchyní a ubytováním. Celý areál bude zřejmě otevřený jen v turistické sezoně.

Rekonstrukce začala v roce 2016. Objekty byly vlhké, zhruba deset let byl zámeček zavřený. Bylo nutné vyměnit ostění, dveře, okna či podlahy. Nákladné bylo také vyřešit problém s čištěním odpadních vod a zdrojem vody.

Zámeček posloužil v minulosti jako kulisa filmařům. Natáčely se zde scény pro film Temno podle Aloise Jiráska, pro pohádku O kominickém učni a dceři cukráře a také pro některé díly televizního seriálu Četnické humoresky.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz