Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Pro děti i dospělé. Matějská pouť nabídne přes 120 atrakcí

Matějská pouť. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matějská pouť. | foto: MAFRA: Jan Zátorský

PRAHA Na pražském Výstavišti začala tradiční Matějská pouť. Návštěvníci si mohou vybírat ze 120 atrakcí. Jsou mezi nimi i tři desítky zařízení pro malé děti do deseti let, starší a odvážnější si užijí adrenalin na velkých technických zařízeních či na horské dráze. Chybět nebudou ani tradiční atrakce, jako je lochneska, střelnice či ruské kolo.

Tradice konání Matějské pouti je v archivech uvedena od roku 1595. Slavnou se stala proto, že byla první jarní poutí v Praze, oslavou svátku sv. Matěje, 24. února. Matějská pouť je rovněž první jarní poutí v Evropě. Dlouho se konala v Dejvicích, v 60. letech se přesunula na Výstaviště a pravděpodobně by se tam měla vrátit i příští rok, kdy areál čekají změny.

Přes sto tisíc návštěvníků

Loňský rok s chladným jarem přilákal na pouť jen 117 034 návštěvníků, což byla téměř pouhá polovina proti rekordnímu roku 2011, kdy přišlo 215 011 lidí, řekla Markéta Holatová ze společnosti Incheba, která dosud Výstaviště spravuje. V roce 2012 si užilo Matějskou pouť 154 735 lidí, v roce 2010 téměř 132 tisíc lidí. Návštěvnost za rok 2009 byla 153 682 lidí, v roce 2008 přišlo 169 819 návštěvníků, v roce 2007 to bylo 213 910 lidí a v roce 2006 si ji nenechalo ujít 114 667 lidí.

Výstaviště má do konce letošního roku v pronájmu Incheba. V budoucnu by měla na Výstavišti pouze pořádat některé výstavy, již jej ale nebude spravovat. Na starosti ji od 1. ledna 2015 bude mít firma Rozvojové projekty Praha, jejímž stoprocentním vlastníkem je hlavní město. V současné době má hlavní město každý rok z pronájmu Výstaviště 20,8 milionu korun. Praha plánuje areál přestavět, na kolik přestavba vyjde a jak dlouho bude trvat, zatím není jasné.

Ceny atrakcí? Od 40 do 200 korun

Vstupné na Matějskou pouť je 25 korun o víkendu a deset korun od úterý do pátku, děti do 120 centimetrů mají vstup zdarma. Ceny za vstup na jednotlivé atrakce se pohybují od 40 korun za dětský vláček do 200 korun za zařízení, na nichž i dospělí řvou hrůzou.

Matějská pouť - ilustrační foto.

Matějská letos potrvá od soboty do 21. dubna. Kdo si koupí od 6. do 9. března vstupenku na výstavu Motocykl, má na pouť v tyto čtyři dny vstup zcela zdarma. V rámci Matějské pouti se také uskuteční tradiční Den pro zdravotně postižené děti, termín je stanoven na pondělí 24. března. Akce je přístupná dětem s handicapem v doprovodu jejich rodičů, vychovatelů či kamarádů, dětským domovům, azylovým domům a ostatním ústavům. Veškeré atrakce jsou dětem k dispozici mezi 11. a 15. hodinou zdarma.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...