Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Proč Češi proti Klausově amnestii neprotestovali? diví se Nizozemec

Mathijs Heerink | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mathijs Heerink | foto: Archiv: Mathijs Heerink

"Do Česka jsem se přestěhoval kvůli lásce," říká čtyřicetiletý Nizozemec Mathijs Heerink. Je tu už osm let a smířlivě říká, že každá země má své klady a zápory. Češi by podle něj ale měli mít více sebevědomí. Nechápe třeba, proč neprotestovali proti prezidentské amnestii.

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Těžký jazyk. Nerozuměl jsem jedinému slovu, přestože mluvím holandsky, anglicky a německy. Čeština je slovanský jazyk a je velmi obtížný na zvládnutí pro člověka, který zná jen germánské jazyky.

Kdo je Mathijs Heerink?

Čtyřicetiletý Holanďan se do Česka přestěhoval se svoji ženou, Češkou, se kterou žije už 14 let. Mají spolu šestiletá dvojčata, chlapce a dívku. Pracuje jako podnikatel, jeho firma prodává náplně do tiskáren. Také pomáhá společnostem s administrativou, dopravou, obchodem a překlady.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodl, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?
Se ženou jsme nejdříve žili 6 let v Nizozemsku. Ale byl jsem to já, kdo ji přemlouval, abychom se spolu přestěhovali do Česka. V Nizozemsku jsme žili v západní části země. Vše je tam hektické a přecpané. Takže jeden z hlavních důvodů, proč jsem se chtěl přestěhovat, byl prostor v Česku.

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Nedostatek sebevědomí. Obecně Češi nemají moc velkou důvěru sami v sebe. Je to také hodně patrné ve firmách. Česko je krásná země a Češi by na to měli být více hrdí. 

Lidovky.cz: Chodil jste někdy s Češkou, jaké podle vás jsou?
Ano, jednu jsem si vzal. Moje žena žila před svatbou v Anglii a v Německu. Takže byla přizpůsobivá a věděla, že žití na Západě není ani z poloviny tak dobré, jak si hodně Čechů myslí. Hodně (hlavně ti, pro které je obtížné vycestovat) si myslí, že Česko je špatné místo k životu, ale došel jsem k něčemu jinému. Žil jsem v Nizozemsku, v Anglii, v Německu a život není nikde bezchybný. Každá země má klady i zápory. A život na Západě není perfektní.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
V porovnání s Nizozemci jsou Češi velmi formální. My říkáme "vy" jenom královně. Všichni ostatní jsou "ty". Ale nemyslím si, že jeden způsob by byl horší než druhý, jsou jen odlišné. Kulturní záležitost.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklý?
Miluji český humor. Je opravdu pěkně černý a myslím, že se dá srovnávat s britským.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Ano, zajímá mě především období před rokem 1989. Je pro mě jako pro Nizozemce těžké pochopit, jaký byl život v Československu v komunistické éře.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Pivo je moje oblíbené pití, takže jsem se přestěhoval do správné země. I když v Belgii také vědí, jak udělat skvělé pivo. Česká kuchyně není nijak zvláštní. Hodně tradičních jídel je tučných a nezdravých. Navíc mám rád pálivé jídlo a česká kuchyně není pálivá ani trochu.

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Ano, nemám důvod, abych se stěhoval jinam.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Cizinci žijící v Česku mluví o naší zemi ve speciálu serveru Lidovky.cz: Český šok

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Ano, zajímám. Od roku 1989 se nic moc nezměnilo. Před revolucí byli politici zkorumpovaní a dělali všechno proto, aby si zpříjemnili život. Tak třeba amnestie exprezidenta Klause. Proč to udělal? Nechápu, proč proti tomu Češi více neprotestovali. Průměrný Čech si jen stěžuje, ale nikdo nic nepodnikne.

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
Ano, začal jsem s tím před čtrnácti lety, když jsem potkal svoji ženu. Je opravdu nezbytné se ji učit, jinak se vám nikdy nepodaří plně proniknout do společnosti. Jistě, můžete tu žít bez znalosti jazyka, speciálně v Praze to není problém, ale nemůžete se pak úplně integrovat.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Z Nizozemska nic nepostrádám. Snad jen kromě dobrého sýra. A jinak mi chybí jen lidé: přátelé a rodina.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu
SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu

Zapojte se do soutěže o prémiové členství a cvičte tak po celý rok zcela zdarma. Výherci navíc dostanou jako bonusový dárek speciální cvičební diář...