Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
30. července 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Proč Češi proti Klausově amnestii neprotestovali? diví se Nizozemec

Mathijs Heerink | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mathijs Heerink | foto: Archiv: Mathijs Heerink

"Do Česka jsem se přestěhoval kvůli lásce," říká čtyřicetiletý Nizozemec Mathijs Heerink. Je tu už osm let a smířlivě říká, že každá země má své klady a zápory. Češi by podle něj ale měli mít více sebevědomí. Nechápe třeba, proč neprotestovali proti prezidentské amnestii.

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Těžký jazyk. Nerozuměl jsem jedinému slovu, přestože mluvím holandsky, anglicky a německy. Čeština je slovanský jazyk a je velmi obtížný na zvládnutí pro člověka, který zná jen germánské jazyky.

Kdo je Mathijs Heerink?

Čtyřicetiletý Holanďan se do Česka přestěhoval se svoji ženou, Češkou, se kterou žije už 14 let. Mají spolu šestiletá dvojčata, chlapce a dívku. Pracuje jako podnikatel, jeho firma prodává náplně do tiskáren. Také pomáhá společnostem s administrativou, dopravou, obchodem a překlady.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodl, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?
Se ženou jsme nejdříve žili 6 let v Nizozemsku. Ale byl jsem to já, kdo ji přemlouval, abychom se spolu přestěhovali do Česka. V Nizozemsku jsme žili v západní části země. Vše je tam hektické a přecpané. Takže jeden z hlavních důvodů, proč jsem se chtěl přestěhovat, byl prostor v Česku.

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Nedostatek sebevědomí. Obecně Češi nemají moc velkou důvěru sami v sebe. Je to také hodně patrné ve firmách. Česko je krásná země a Češi by na to měli být více hrdí. 

Lidovky.cz: Chodil jste někdy s Češkou, jaké podle vás jsou?
Ano, jednu jsem si vzal. Moje žena žila před svatbou v Anglii a v Německu. Takže byla přizpůsobivá a věděla, že žití na Západě není ani z poloviny tak dobré, jak si hodně Čechů myslí. Hodně (hlavně ti, pro které je obtížné vycestovat) si myslí, že Česko je špatné místo k životu, ale došel jsem k něčemu jinému. Žil jsem v Nizozemsku, v Anglii, v Německu a život není nikde bezchybný. Každá země má klady i zápory. A život na Západě není perfektní.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
V porovnání s Nizozemci jsou Češi velmi formální. My říkáme "vy" jenom královně. Všichni ostatní jsou "ty". Ale nemyslím si, že jeden způsob by byl horší než druhý, jsou jen odlišné. Kulturní záležitost.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklý?
Miluji český humor. Je opravdu pěkně černý a myslím, že se dá srovnávat s britským.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Ano, zajímá mě především období před rokem 1989. Je pro mě jako pro Nizozemce těžké pochopit, jaký byl život v Československu v komunistické éře.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Pivo je moje oblíbené pití, takže jsem se přestěhoval do správné země. I když v Belgii také vědí, jak udělat skvělé pivo. Česká kuchyně není nijak zvláštní. Hodně tradičních jídel je tučných a nezdravých. Navíc mám rád pálivé jídlo a česká kuchyně není pálivá ani trochu.

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Ano, nemám důvod, abych se stěhoval jinam.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Cizinci žijící v Česku mluví o naší zemi ve speciálu serveru Lidovky.cz: Český šok

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Ano, zajímám. Od roku 1989 se nic moc nezměnilo. Před revolucí byli politici zkorumpovaní a dělali všechno proto, aby si zpříjemnili život. Tak třeba amnestie exprezidenta Klause. Proč to udělal? Nechápu, proč proti tomu Češi více neprotestovali. Průměrný Čech si jen stěžuje, ale nikdo nic nepodnikne.

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
Ano, začal jsem s tím před čtrnácti lety, když jsem potkal svoji ženu. Je opravdu nezbytné se ji učit, jinak se vám nikdy nepodaří plně proniknout do společnosti. Jistě, můžete tu žít bez znalosti jazyka, speciálně v Praze to není problém, ale nemůžete se pak úplně integrovat.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Z Nizozemska nic nepostrádám. Snad jen kromě dobrého sýra. A jinak mi chybí jen lidé: přátelé a rodina.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.