22. listopadu 2013 6:15 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Krásy země i úspěchy sportovců. Proč jsou Češi hrdí na své občanství?

Krajina na pomezí jižních Čech a Dolních Rakous je vhodná pro víkendový výlet i pro dovolenou. Novohradské hory ocení cyklisté i milovníci pěší turistiky. Vyspělá turistická infrastruktura je i v malých rakouských obcích samozřejmostí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krajina na pomezí jižních Čech a Dolních Rakous je vhodná pro víkendový výlet i pro dovolenou. Novohradské hory ocení cyklisté i milovníci pěší turistiky. Vyspělá turistická infrastruktura je i v malých rakouských obcích samozřejmostí. |

PRAHA Krásy České republiky jsou nejčastějším důvodem, proč jsou její obyvatelé hrdí na české občanství. Častými důvody hrdosti jsou i vlastenectví a úspěchy českých sportovců. Naopak nejvíce se lidé stydí za politiky a současnou politickou situaci, korupci a mezilidské vztahy v zemi. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Dotázaní mohli uvést až tři různé důvody, proč jsou hrdí na české občanství a naopak proč nejsou. Nejvíce lidí, a to 32 procent, uvedlo to, že považují Česko za zemi s krásnou přírodou, památkami a městy. Pro 23 procent občanů je důvodem hrdosti skutečnost, že Česko je jejich rodnou zemí, kde mají své nejbližší.

ČTĚTE TAKÉ:

Stejný počet respondentů jako další důvod uvedl české sportovce a jejich úspěchy. Dvaadvacet procent lidí je hrdých na českou historii a slavné historické osobnosti. Dalšími, i když méně často zmiňovanými důvody byly české umění, kultura, tradice, výrobky, věda nebo vynalézavost Čechů.

Lidé se stydí za politiku a korupci

Dvě pětiny lidí naopak uvedlo, že se stydí za nynější tuzemskou politickou situaci a politiky. Stejný počet občanů uvedl, že nejsou hrdi na české občanství kvůli značné korupci a množství podvodů a rozkrádání ve státě. Pro pětinu dotázaných není dobrou vizitkou republiky ani morálka, mezilidské vztahy a špatné vlastnosti Čechů. Podle mínění těchto dotázaných jsou Češi závistiví, zlí a často se hádají.

O průzkumu:

CVVM provedlo průzkum v době od 7. do 14. října mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

Špatnou ekonomickou situaci Česka, vysokou míru nezaměstnanosti, zdražování a vysoké daně uvedlo jako důvod, proč nejsou hrdí, že jsou občany ČR, 18 procent respondentů.

Dalšími nejčastějšími odpověďmi byl velký počet alkoholiků, narkomanů a drobné kriminality, špatná sociální politika, špatné zdravotnictví, školství a problematika menšin.

Autoři průzkumu zjistili, že ženy jsou častěji hrdé na českou historii, krásu země nebo to, že Česká republika je jejich rodnou zemí. Naopak negativně hodnotily špatné mezilidské vztahy a špatné vlastnosti Čechů. Hrdost mužů nečastěji souvisela s úspěchy sportovců a kvalitními českými výrobky, styděli se za vysokou míru korupce, časté podvody a rozkrádání země.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.