17. srpna 2009 9:59 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Prodlužte si léto v Dubaji, ve městě samých nej

Dubaj. Supermoderní obchodní centrum oblasti s vysokými mrakodrapy a honosnými sídly. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dubaj. Supermoderní obchodní centrum oblasti s vysokými mrakodrapy a honosnými sídly. | foto: Foto Lucie Čadilová

„Dubaj je pro mě městem samých nej - největší, nejvyšší, nejrozsáhlejší, nejmodernější. A také nejsvobodnější z arabských zemí,“ říká ředitelka neleteckého provozu Letiště Praha Marcela Hrdá. „Turistky tu mohou nosit kratší sukni, aniž by budily pohoršení.“

1 Na procházku do přístavu
V Dubaji žije a pracuje můj bratr, a když za ním přiletím, okamžitě mířím do nově postavené laguny Dubaj Marina na promenádu Jumeira Walk lemovanou nádhernými hotely, nákupními centry i obchody. Dubajské hotely jsou opravdu pozoruhodné. Většina z nich je ve srovnání s evropskými hotely stejné kategorie ve vyšším standardu - ať už se jedná o vybavení, nebo o služby, které nabízejí. Dubaj.Mně osobně učaroval Royal Mirage postavený ve stylu pohádek Tisíce a jedné noci. Vypadá jako arabský palác obklopený překrásnými zahradami, a leží přímo na mořské pláži.

2 Nákupy ve staré Dubaji
Z luxusu nové výstavby si vezměte taxíka do Dubai Creek a lodičkou (takzvanou abrou) se převezte do úplně jiného světa. To je stará Dubaj -Deira. Na tržišti Gold Souk, kde se vedle sebe tísní stovky stánků s nepřeberným množstvím krásných šperků, si každá žena bude připadat jako princezna. Koupila jsem tu několik zlatých náramků a zlatý řetízek se svým jménem v arabštině. V Dubaji vám totiž zhotoví jakýkoliv zlatý šperk do dvou dnů podle vašeho požadavku. Nakupovat v Dubaji je zážitek hlavně v průběhu Shopping Festivalu. Koná se začátkem roku a trvá celý měsíc, po který město žije slevami a nejrůznějšími doprovodnými akcemi. Vyplatí se nakupovat především elektroniku, ale levněji než u nás koupíte v podstatě cokoliv. Já ráda nakupuji třeba typické arabské parfémy. Jsou to sice velmi těžké vůně, ale k určitým příležitostem se použít dají. Obsah malých ampulek se míchá přímo na středním východě.

3 Kde se najíst
Dubaj má obrovský výběr arabských, libanonských, italských a čínských restaurací a nejznámější šéfkuchaři světa si tu otvírají vlastní restaurace. Původní arabská kuchyně není nijak výrazná, ale v minulém století byla významně ovlivněna kuchyní íránskou, pákistánskou či indickou. Proto v ní najdete hodně kari, rýže, pečených kuřat, kebabu, salátů a dressingů. Typickým jídlem je harissa - směs kuřecího nebo jehněčího vařeného masa smíchaného s obilninami. Mně ale více chutná humus, který se dělá z vařené cizrny smíchané s olivovým olejem a servírované s arabským chlebem, zelenými listy salátu a lístky máty. Doporučuji proslulý italský podnik Frankie’s na Jumeirah Beach Road, kde se můžete kochat luxusním výhledem na Palm Jumeirah - umělý ostrov ve tvaru palmy - a celou lagunu.

Dubaj.

4 Na výlet do pouště
V Dubaji je mnoho agentur, které pro vás takový výlet uspořádají. Vyzvednou vás v terénním automobilu, a než vyjedete na první dunu, řidič zastaví a vyfoukne pneumatiky - to aby mohl po písku vůbec jezdit. Pak s vámi vyjede na dunu a na samém jejím vrcholku, přesně ve chvíli, kdy si už už myslíte, že sjíždíte dolů, zastaví a vy najednou visíte na bezpečnostních pásech a díváte se do hloubky pod sebou.

Štěpánka Strouhalová

Advantage Consulting, s.r.o.
CONTROLLER

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz