10. července 2012 14:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Stezka korunami stromů na Lipně láká na úchvatné výhledy

Z první české stezky korunami stromů vedoucí ve špičkách vzrostlých dřevin v blízkosti lipenského jezera mohou návštěvníci pozorovat šumavskou krajinou.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z první české stezky korunami stromů vedoucí ve špičkách vzrostlých dřevin v blízkosti lipenského jezera mohou návštěvníci pozorovat šumavskou krajinou. | foto: ČTK

LIPNO NAD VLTAVOU Lipno nad Vltavou má novou turistickou atrakci - Stezku v korunách stromů. Z téměř čtyřicetimetrové točité lávky je výhled na vrcholky Alp, téměř celé Lipno a nádherné okolí Šumavy.

Vůbec první česká stezka korunami stromů vedoucí ve špičkách vzrostlých dřevin vyrostla na vrcholu Kramolína za pouhé dva měsíce.

"Unikátní trasa, která dosahuje až šestiprocentního stoupání, je dlouhá 675 metrů. Náklady na vybudování činily 62 milionů korun," řekl mluvčí projektu Jakub Koutek.

Na konci trasy mohou návštěvníci sjet na zem po 52 metrů dlouhém točivém tobogánu. "Je naprosto bezpečný, speciální podložky pomáhají snížit rychlost," řekl ředitel Společnosti Stezka korunami stromů Filip Pekárek. Jede prý o nejdelší suchý tobogán v Česku. "Tobogán lze využít i opakovaně. Návštěvníci mohou vystoupat po točitém schodišti, aniž by museli procházet opět celou stezku," dodal Pekárek.

Součástí stezky je i unikátní 52 metrů dlouhý tobogán s převýšením 24 metrů.

Součástí stezky je i unikátní 52 metrů dlouhý tobogán s převýšením 24 metrů.

Provozovatelé novou turistickou atrakci postavili za dva měsíce. Celá stezka je bezbariérová, mohou ji absolvovat vozíčkáři nebo rodiny s kočárky. "Celý projekt jsme se snažili šetrně zasadit do stávajícího lesa. Dávali jsme přitom velký pozor, aby nedošlo k jeho poškození," řekl Pekárek.

Podle něj z vrcholu vyhlídkové věže ve výšce 40 metrů lze vidět nejen Šumavu, ale také Novohradské hory a za dobrého počasí i vrcholy Alp. Stezku podél celé trasy v korunách stromů lemuje dřevěné zábradlí a také průhledná síť. "Tyto zábrany návštěvníkům zaručují naprostou bezpečnost," řekl Pekárek.

Lidé mohou do korun stromů vyrazit odedneška, otevřená bude každý den od 9.30 do 19.00 hodin. Provozovatelé ale ještě plánují na 20. července slavnostní otevření trasy s doprovodným programem.

Slavnostní otevření:

Slavnostní otevření s bohatým doprovodným programem se koná 20. července. Na návštěvníky čeká nabité odpoledne s ukázkou vzdušné akrobacie na šálách, vystoupení klaunů, pohádky pro děti či klauniáda, kdy si děti budou moci zasoutěžit v netradičních disciplínách. Programem bude provázet herečka Markéta Hrubešová a Muž roku 2009 Martin Zach.

ČTK, gluGabriela Kolinová (Lukáčová)

Najdete na Lidovky.cz