10. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Projížďky v kočáru v New Yorku bojují o přežití

Romantická jízda kočárem (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Romantická jízda kočárem (ilustrační foto). | foto: ČTK

Populární kočáry tažené koňmi, které neodmyslitelně patří k newyorskému Central Parku, bojují o přežití. Ohrožuje je zejména stále větší odpor ochránců zvířat, podle nichž jsou odvrácenou stranou romantických projížděk nesnesitelné podmínky pro koně.

Tlak na odvětví ale vyvolávají i rostoucí ceny realit, kvůli nimž by zvířata mohla přijít o stáje. Ochránci podle listu The New York Times upozorňují na to, že koně pracují za krutých okolností. Například se devět hodin denně musejí proplétat rušnou dopravou na Manhattanu. Letos se zatím stalo sedm dopravních incidentů s účastí těchto zvířat. V jednom případě šlo o srážku s taxíkem.

Hluk a chaos města? Nic pro koně

Koně také musejí jezdit téměř za každého počasí, aniž by si měli kde oddechnout. Kampaň požadující zákaz kočárů tažených koňmi v New Yorku podpořily různé celebrity, včetně návrháře Calvina Kleina či herečky Pamely Andersonové.

Městská rada zatím jejich volání nevyslyšela. Loni schválila vyhlášku, která by měla zlepšit životní a pracovní podmínky pro koně. Aktivisté se ale nevzdávají. Často protestují před hotelem Plaza na jihovýchodním okraji Central Parku, kde mají kočáry s koňmi stanoviště.

"Koně se snadno vyděsí," říká Edita Birnkrantová, šéfka jedné z organizací požadující zákaz koňských spřežení. "Hluk a chaos New Yorku je z povahy nebezpečné prostředí. Koně sem prostě nepatří," dodala. Ochránci mimo jiné navrhují, aby koně nahradily repliky historických aut poháněné elektřinou.

ČTĚTE TAKÉ:

Turisté kočáry milují

Projížďky nicméně mají i mocného zastánce. Je jím starosta města Michael Bloomberg. "Koně táhnoucí kočáry jsou tradičně součástí New Yorku. Turisté je milují. Tažná zvířata se navíc používají od nepaměti. Dostává se jim dobré péče a postaráme se o to, aby tak bylo i v budoucnosti," řekl.

Oblíbenou turistickou atrakci ale vedle ochránců zvířat požadujících zákaz ohrožuje i tradiční newyorský problém - rostoucí ceny realit. Developeři mají podle deníku The New York Times zálusk na stáje pro koně v západní části Manhattanu. Chtěli by místo nich postavit byty a komerční prostory. I někteří kočí tak pochybují, že jejich odvětví přežije. "Budeme ale bojovat," říká Conor McHugh, jenž je kočím a manažerem jedné ze čtyř stájí ve městě.

V New Yorku má licenci pro provoz 68 kočárů, k nimž patří 216 koňů a 282 kočích. Roční obrat odvětví je zhruba 15 milionů dolarů. Jedna dvacetiminutová projížďka Central Parkem stojí 50 dolarů (asi 950 korun), každých dalších deset minut pak přijde na dvacet dolarů. Kočí si prý vydělávají mezi 40.000 až 100.000 dolary ročně v závislosti na tom, zda vlastní své koně, na počasí, na denní době, kdy pracují, a na stavu ekonomiky.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR FOREM A PLASTOVÝCH DÍLŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz