4. ledna 2010 16:25 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Promrzlí Britové se chystají do ledového hotelu v Rumunsku

Počasí - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počasí - ilustrační foto. | foto: ČTK

BUKUREŠŤ Stovky Britů se hodlají vydat do ledového hotelu, který byl postaven z ledu v rumunském pohoří Fagaraš v nadmořské výšce 2000 metrů. V ledovém království si podle ředitele hotelu zajistilo na tuto sezonu pokoj již více než 300 párů z Británie navzdory tomu, že Britové zažívají jednu z nejchladnějších zim za poslední roky.

Luxusní hotel, kde hosté spí na ledových lůžkách, jedí z ledových talířů a pijí z ledových pohárků, je celý postaven z obrovských bloků ledu.

"Hosté se tady zabalí do kožešin, mají termální oblečení a těší se z toho, že všechno kolem je zmrzlé," snaží se vylíčit pohodlí hostů ředitel. "Už Silvestr tady strávilo dvanáct Britů a měli jsme pro ně připraveno speciální menu," tvrdí.

"Myslím, že led není příjemný, když se ho před cestou do práce snažíte seškrábat z okna auta, ale tady je to jiné," dodává. Teplota se v pokojích pohybuje mezi dvěma stupni pod nulou a dvěma stupni nad bodem mrazu.

Vedení hotelu s osmi pokoji, který připomíná velké hvězdicovité iglú, neopomnělo vybavit každou místnost bohatě zásobeným barem, díky němuž se hosté mohou zahřát skleničkou tradiční rumunské slivovice.

Poprvé své brány hotel v Balea Lac (župa Sibiu) otevřel v roce 2006, když rok předtím se to kvůli vysokým teplotám nepodařilo. Stavět se začíná podle povětrnostních podmínek tak v polovině prosince. Pracuje se nezřídka v mrazech minus 24 stupňů Celsia a za vichrů až o rychlosti 150 kilometrů v hodině. V květnu nebo červnu vždy hotel roztaje. Jakmile stoupne venkovní teplota nad tři stupně Celsia, už jej nelze obývat.

Do ledové říše se lze dostat jen ze silnice spojující sedmihradská města Brašov a Sibiu s rekreačním střediskem Balea Lac, odkud se návštěvníci dostanou kabinkovou lanovkou ke srubu a ledovému hotelu.

ČTK

Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život
Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život

Na 20. března připadá Světový den štěstí. A tak vám přinášíme pár tipů na to, jak si do svého života nějaké to štěstíčko přivolat. Žádné talismany, čtyřlístky nebo zaručené rituály. Hlavní podmínkou stálého štěstí je naše vnitřní vyrovnanost. Jak jí dosáhnout, nám poradí už stovky let staré jógové spisy.

Najdete na Lidovky.cz