2. prosince 2008 13:25 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Protesty v Thajsku utichnou ve středu

Thajští protivládní demonstranti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thajští protivládní demonstranti | foto: ČTK

BANKOK/PRAHA Protivládní demonstranti z thajského Lidového spojenectví pro demokracii (PAD) ukončí ve středu všechny protestní akce. České ministerstvo zahraničí přesto doporučilo turistům, aby do Thajska necestovali, dokud se nepodaří obnovit provoz mezinárodního letiště Suvarnabhumi v Bangkoku.

Protestující také ve středu v 10:00 místního času (04:00 SEČ) začnou vyklízet obě letiště v Bangkoku, která už týden blokují. Přesný termín jejich otevření pro osobní dopravu ale podle agentury Reuters zatím není znám.

PAD svým rozhodnutím reagovalo na výrok thajského ústavního soudu, který dnes rozpustil tři ze šesti vládních stran a 31 jejich vrcholným představitelům, včetně premiéra Somčaje Vongsavata, zakázal na pět let politickou činnost. Zástupci vládní koalice, která si i po rozhodnutí soudu udržela parlamentní většinu, nicméně už oznámili, že se pokusí sestavit novou vládu.

Obsazení mezinárodního letiště Suvarnabhumi a vnitrostátního Don Muang způsobovalo thajské ekonomice ztráty ve výši desítek milionů dolarů denně.

Dnes se podařilo částečně otevřít Suvarnabhumi pro odlety nákladních strojů, jejich přílety by měly být možné později tento týden.

Úplný provoz letiště? Asi v půlce prosince
Termín otevření letiště i pro osobní spoje zatím není znám. "Zítra (ve středu) odpoledne bychom měli být schopni určit, kdy se vrátíme k normálnímu provozu," řekl agentuře Reuters generální manažer letiště Suvarnabhumi Serirat Prasutanond.

Před oznámením PAD o odvolání blokády Prasutanond sdělil, že se úplný provoz letiště podaří obnovit nejdříve 15. prosince. Agentura AP s odvoláním na thajské vládní zdroje uvedla, že už v pátek by měly odletět první spoje do Říma a Sydney.

Kvůli zablokovaným bangkockým letištím v Thajsku uvízlo na 300 tisíc turistů, včetně asi 500 Čechů. České ministerstvo zahraničí dnes občanům doporučilo, aby do Thajska necestovali, dokud se situace v zemi neuklidní a letiště Suvarnabhumi neobnoví provoz.

Dvouletá krize v Thajsku
Politická krize v Thajsku trvá už více než dva roky. Stojí v ní proti sobě příznivci a odpůrci bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, obviněného z korupce, kterého v roce 2006 svrhl vojenský puč a soud mu následně zakázal politickou činnost. V loňských volbách ale zvítězila Strana lidové moci (PPP), již opozice viní z napojení na Šinavatru.

PAD usilovalo o svržení vlády PPP od května. V srpnu demonstranti oblehli sídlo premiéra a pozemky u něj okupovali až do pondělí. Od minulého týdne navíc protivládní demonstranti blokovali dvě letiště v thajské metropoli.

Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...