Středa 11. prosince 2019svátek má Dana -5 °C skoro jasno Předplatné LN
12. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Průvod v kostýmech a památky zdarma. Turistickou sezónu na Hradě zahájí Marie Terezie

Kostýmovaný průvod na Pražském hradě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kostýmovaný průvod na Pražském hradě. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Letní turistickou sezonu na Pražském hradě zahájí kostýmovaný průvod vedený Marií Terezií. V sobotu 13. května, v den jejího 300. výročí narození, budou návštěvníkům zpřístupněny všechny hlavní Hradní objekty zdarma. Těšit se mohou mimo jiné na divadelní inscenaci ze života jediné české panovnice Mači zrestaurovanou dělovou kouli, která dopadla na katedrálu svatého Víta za její vlády.

Marie Terezie

Narodila se 13. května 1717 ve Vídni. Českou královnou byla korunována v Praze 12. května 1743, dosud je historicky jedinou českou panovnicí. Proslula zavedením několika reforem, zejména povinnou školní docházkou v roce 1774.

Průvod vedený Marií Terezií v kočáře s koňským spřežením bude tvořit více než sedm desítek kostýmovaných postav. Panovnici v něm bude obklopovat všech jejích 16 dětí včetně Marie Antoinetty a na padesát habsburských vojáků s křesadlovými puškami a šavlemi. Průvod projede areálem Hradu dvakrát, nejprve v 10 hodin a následně v 14:30. Skončí u pódia na Třetím nádvoří, kde hlavní postavy sehrají krátkou divadelní inscenaci představující život a dílo ženy jediné česká královny.

“Hrad si 300. výročí narození Marie Terezie připomíná proto, že za její vlády získal dnešní stavební podobu. Přestavba započala změnou Rožmberského paláce na Tereziánský ústav šlechtičen, před Starý královský palác byl představen spojovací Tereziánský trakt a na západním konci vznikla velkolepá sjednocující stavba Nového paláce,“ uvedl mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek.

Železná dělová koule dopadla na katedrálu  sv. Víta za vlády Marie Terezie v...

Železná dělová koule dopadla na katedrálu sv. Víta za vlády Marie Terezie v roce 1757 během pruského obléhání Prahy.

“Díky táhlým pozdně barokním fasádám se Hrad změnil v rezidenční zámek a Praha získala korunu svého nezaměnitelného panoramatu, kdy z horizontály hradních střech ční gotická vertikála věže katedrály zvýrazněná barokními báněmi,“ doplnil Šebek. Přestavbu Hradu pak dovršilo zasypání příkopu, který dělí Matyášovu bránu od dnešního Hradčanského náměstí, a vybudování prvního nádvoří po způsobu čestného dvora, symbolicky dovršeného obřími sochami zápasících Herkulů.

Pro návštěvníky budou od 10 do 17 hodin otevřeny zdarma hlavní návštěvnické objekty, mezi nimi Bazilika sv. Jiří, Starý královský palác, Zlatá ulička či Katedrála sv. Víta, kam se vrátí zrestaurovaná železná dělová koule, která dopadla na katedrálu za vlády Marie Terezie v roce 1757 během pruského obléhání Prahy. Návštěvníci uvidí v Saské kapli, kde je koule trvale zavěšena, nejen ji, ale také záměrně zachované poškození mramorové podlahy, které koule při dopadu svou kinetickou energií způsobila.

rsaRobert Sattler
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.