Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Průvodce německými městy Brémy, Hamburg a Lübeck, severskou hanzovní trojicí s nádechem historie

Schnoor, Brémy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Schnoor, Brémy | foto: Francesco Carovillano

Města Lübeck, Hamburk a Brémy si získala vedoucí postavení v hanze, svazu německých obchodních měst založeném ve 12. století a fungujícím až do 17. století.

Hanzovní města prosazovala své obchodní zájmy zejména v cizích zemích – z východu se dovážely přírodní produkty a potraviny, jako je obilí, kůže a kožešiny, med nebo vosk, ze západu potom sukna, kovové výrobky, vína a přepychové předměty.

Brémy – historie, která vás pohltí na každém kroku

Dnes poklidné venkovské město ležící na řece Vezeře patří k těm nejkrásnějším městům v celém Německu. Rozsáhlá historie kdysi rušného obchodního střediska sahá až do dob Karla I. Velikého. Dnes tiché uličky střídají živé bulváry lemované obchody a restauracemi, panoramatu města však vévodí starobylé jádro oválného tvaru, které obklopují tradiční hrázděné měšťanské domy.

Přímo ve středu Brém na náměstí (Marktplatz) se sbíhají snad všechny ulice města. Dominantu zde tvoří budova původně gotické radnice se dvěma věžemi. Přestože fasáda ze 17. století je renesanční, jedná se o jednu z nejdůležitějších evropských architektonických památek v gotickém slohu. V horním patře budovy mohou milovníci historie s vervou obdivovat repliky středověkých lodí, které jsou připomínkou důležitosti námořního obchodu v letech minulých. Na své si přijdou i milovníci dobrého vína – podzemí budovy ukrývají vinný sklep, jehož skutečným pokladem je nejstarší německé víno z roku 1653. Přímo před radnicí se do výšky deseti metrů tyčí mohutná středověká socha rytíře Rolanda, která symbolizuje nezávislost a obchodní práva města. Spolu s radnicí jsou od roku 2004 zapsány na seznam památek UNESCO.

Bronzová socha Brémských muzikantů na severu náměstí patří k novějším památkám. Osel, pes, kočka a kohout jsou hlavními hrdiny pohádky bratří Grimmů a stali se i hlavním symbolem Brém. Letos v létě se bude slavit 200. výročí Brémských muzikantů. Ač z části zastíněny zdejší radnicí, pozornosti jistě neuniknou asymetrické věžičky kostela Pany Marie, kamenná budova ze 13. století s krásně barevnými vitrážovými okny. Společně s nedaleko ležícím velkolepým dómem St. Petri, který zdobí vysoké věže, tvoří nejdůležitější a zároveň nejstarší náboženské stavby města.

Holštýnská brána, Lübeck
Přístav, Hamburg

V dolní části náměstí, hned vedle renesančního kupeckého domu Schütting, vítá zlatý reliéf, na němž archanděl Michael zápasí s tříhlavou saní – vstupujeme do nejznámější a nejvyhledávanější ulice města – úzké cihlové Böttcherstrasse. Většina budov v přibližně sto metrů dlouhé ulici pochází z let 1922–1931 a kromě řady originálních obchůdků, galerií, muzeí i autentických hospůdek, které zde nacházíme, je mezi štíty dvou domů umístěna slavná Glockenspiel (zvonkohra). Třicet porcelánových zvonů se každodenně třikrát rozeznívá a za jejich zvuku se na otáčivém kruhovém panelu zobrazují historické výjevy. Na konci uličky osaměle stojí domnělý dům Robinsona Crusoa.

Podél nábřeží řeky Vezery – „Die Schlachte“, kotví mnoho krásných lodí. Kraluje jim historické plavidlo Admirál Nelson. Podél řeky se line celá řada stylových restaurací se zahrádkami, ty přímo vybízí k posezení se sklenkou dobrého vína a pozorování místního života, kterým to tu hýří zejména k večeru. Pokud bychom raději vychlazené pivo, hned na protějším břehu najdeme pivovar Becks. Parné letní soboty jsou zde ve znamení četných hudebních vystoupení, sportovních událostí nebo veřejných grilování. Nejstarší Brémská čtvrť Schnoor je spletí úzkých dlážděných křivolakých uliček s malými hrázděnými domečky z 15. a 16 století

Hamburg – město vody, moderní architektury a nočního života

Vedle Berlína druhé největší a nejlidnatější město Německa a zároveň jeden z největších přístavů v Evropě. Přezdívku „Tor zur Welt“ (Brána do světa) si město vysloužilo díky svému významu v námořní dopravě a obchodě. Město plné protikladů protínají vodní kanály, na jejichž březích se moderní stavby pyšnící se svou originalitou snoubí s cihlovými uličkami a historickými budovami.

Kde jinde začít prohlídku Hamburgu než právě v přístavu ležícím přímo v srdci města. Ročně sem připluje kolem 13 000 námořních lodí. Obrovské nákladní lodě denně navážejí velké množství kontejnerů a překládací technika z nich vytváří svébytné skulptury, které se neustále mění, rostou a zase zanikají. Zkrátka si žijí svým vlastním životem. Za návštěvu stojí některá z legendárních muzejních lodí nebo budova muzea BallinStadt, dříve emigrační stanice, která složila jako poslední domov lidem z různých částí Evropy čekajících na odchod do Ameriky.

Böttcherstrasse, Brémy

V bývalém přístavním areálu dnes vzniká nová čtvrť HafenCity. Město skladišť (Speicherstadt) z let 1881–1913 je pod taktovkou předních architektů přetvářeno na nejmodernější část města. K odvážnějším konceptům zde patří budova Elbphilharmonie, dominanta celé čtvrti vybudována přímo na střeše jednoho skladu.

Reeperbahnem – čtvrť červených luceren, se proslavila jako centrum nočního života a se svou přezdívkou „die sündige Meile“ (hříšná míle) představuje tu nejhříšnější zónu světa. Po prohýřené sobotní noci v řadě restaurací a zábavních podniků nabereme druhý dech na tradičním rybím trhu. Již od roku 1703 se každou neděli před historickou halou pro rybí aukce mezi pátou a půl desátou ranní obchoduje skoro se vším, co vám přijde na mysl. Například žemle plněná rybou možná přijde vhod.

Hned vedle přístavu je jedním ze symbolů Hamburgu evangelický kostel sv. Michaela, který prošel třemi výstavbami kvůli opakovanému požáru. Dnes nás u vstupu láká majestátní socha svatého Michaela, která má sloužit jako ochrana před satanem a zlem.

Lübeck – historické město sedmi věží

Přístavní město Lübeck leží na jihovýchodě spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko, na toku řeky Trávy, která se vlévá do Baltského moře. Díky svému středověkému centru se město zapsalo na seznam světového dědictví UNESCO a zároveň pro Lübeck vysloužilo přezdívku „město sedmi věží“, které tvoří jeho historickou siluetu. Nejstarší a zároveň nejzajímavější část Lübecku leží na ostrově mezi řekou Trávou a Wakenitzem.

Centrum města láká turisty a rozhodně má co nabídnout. Mezi nejvyhledávanější památky patří Holštýnská brána (Holstentor), která v minulosti tvořila hlavní vstup do města a zároveň byla významnou součástí hradebního opevnění. Dnes je Holštýnská brána považována za symbol města a uvnitř se nachází muzejní expozice. Hned vedle Holštýnské brány najdeme sklady soli – Salzspeicher, komplex stávající ze šesti několikaposchoďových cihlových budov původem z 16. až 18. století. Nedaleko odsud se nabízí úžasný a neopakovatelný pohled na celé město – z věže kostela sv. Petra, která měří 108 metrů. Na vyhlídkovou galerii gotického trojlodního kostela z 15. století lze vyjet výtahem. Mezi kostelem a Holštýnskou bránou se také nachází čtvrť patricijských domů z 15. a 16. století.

Cihlová budova Lübecké radnice v gotickém slohu stojí na náměstí Marktplatz a je jeho dominantou. Původně pochází ze 13. století a představuje jednu z nejvýznamnějších radnic v Německu. Za radnicí se tyčí dvě věže trojlodního gotického farního kostela Panny Marie, přičemž klenba hlavní lodi sahá do výšky bezmála 39 metrů a věže dosahují téměř 125 metrů.

Z duchovní architektury nesmí být opomenut dóm Sv. Jana Křtitele a kostel Sv. Jakuba. První jmenovaný leží na jižním okraji historického města a byl založen jako katedrála 1173 Jindřichem Lvem. Ve 14. století byl gotickým chórem prodloužen do délky 130 metrů, a ačkoliv jej válka těžce poškodila, části vnitřního zařízení se podařilo zachránit. Oproti tomu kostelu sv. Jakuba se důsledky války úspěšně vyhnuly a může se tedy pyšnit bohatým interiérem, jemuž dominují dvoje historické varhany. Kostel je zasvěcen rybářům a námořníkům.

Bronzová socha Brémských muzikantů, Brémy

Vyhledávaným turistickým cílem Lübecku je také Koberg – úplně zachovalá čtvrť ze 13. století, nebo Špitál sv. Ducha, který patřil k nejstarším středověkým špitálům, po celá staletí byl příkladem sociálních služeb pro celou Evropu a jako ústav péče o staré a nemocné slouží dodnes.

Užijte si gurmánské zážitky v severském stylu

Když už budete v této oblasti, určitě si nenechte ujít Šlesvicko-Holštýnský gurmánský festival. Až do konce března budou oblast mezi severním a baltským mořem obohacovat kulinářské zážitky na nejvyšší úrovni. Na Šlesvicko-Holštýnský gurmánský festival se již od roku 1987 každoročně sjíždějí špičkoví kuchaři z celé Evropy, aby zde společně s místními šéfkuchaři vykouzlili menu, v nichž hlavní roli hrají regionální produkty. Vrcholnou událostí festivalu bude letos již čtvrtý ročník „Tour de Gourmet Solitaire“, který 10. března nabídne gurmánské zážitky pro nezadané na pláži Timmendorfer Strand. 

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...