Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

První Češka, která pojede Dakar: Měla jsem zlomená všechna žebra i otřes mozku

Olga Roučková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olga Roučková | foto: HUsar photo

Je první Češkou, která v lednu pojede Dakar na čtyřkolce. Trénuje každý den a kromě motoru umí na čtyřkolce opravit všechno. Má za sebou tvrdé pády, ale v lednu se jí splní sen. „Když jsem přijela na svůj první evropský závod, závodníci mě brali jako holku co se přišla svézt. Když jsem vyhrála, zbystřili a už mě brali jako soupeře. Postupem času jsme se s mnohými jezdci stali přáteli, ale jak si nandáme helmy jsme rivalové. V depu kamarády,“ říká Olga Roučková, která si říká Ollie.

Lidovky.cz: Když se člověk dívá na jízdu na čtyřkolce v terénu, jako první ho napadne, že musíte mít obrovskou sílu. Jak často trénujete?
Trénuji skoro každý den. K mým tréninkům patří fyzická příprava, regenerace v prostorách ASC Dukla Praha, fyzioterapie, kryosauna, simulace nadmořských výšek v kyslíkovém stanu. A když neběhám nebo nezvedám tuny želez tak namotávám kilometry na čtyřkolce v Offroad parku v Milovicích u Prahy.

Lidovky.cz: Jak tréninky probíhají?
Každý trénink je jiný, s trenérkou však dbáme na to aby jsme připravili komplex aparátu. Aby jsem zapojovala všechny svaly a aby mi napomohlo co nejvíce vnitřní svalstvo. Ale nejčastěji běhám na Ještěd, a to vám povím, že jsem ani netušila kolik toho naběhám před Dakarem se zátěží i bez zátěže. Když neběháme, jsme ve fitness centru v Klánovicích a tam zvedáme neskutečné množství železa. Každý trénink začíná zahřátím a končí strečinkem a protažením.

Olga Roučková
Ollie Roučková

Lidovky.cz: Co všechno musíte umět na čtyřkolce opravit?
Musím umět opravit skoro všechno. Až na závažné motorové části, si čtyřkolku také umím opravit. Ale trvalo to několik let horečnatého lamentování mého mechanika Václava Hucla.

Lidovky.cz: A co zranění? Co všechno už jste si stihla poranit?
Pády k našemu sportu patří, naštěstí se mi vážnější zranění vyhýbají. Zatím jsem si polámala kompletně všechna žebra, zlomila nos, otřes mozku. Odřeniny, modřiny a podlitiny jsou na denním pořádku.

Lidovky.cz: Co bude na Dakaru nejtěžší?
Nevyspání a únava.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na svoje první závody? Či na závody, při kterých se vám stalo něco, co vás baví dodneška?
Pamatuji si na první závody v mužské kategorii, (tehdy ještě dámské kategorie nebyly), jak jsem na úplně novém stroji, stála mezi 16 jezdci a já si připadala jako závodní chrt mezi pitbullama. Já se snažila držet plyn co jen to šlo, ale zdálo se mi, že jedu pomalu a v cíli jsem se mechanikovi omlouvala, že mi to líp nešlo a ten s vyvalenýma očima řekl „ty si jim dala kolo“. No a tímto závodem jsem začala krasojízdu pro můj úplně první Titul v Mistrovství České Republiky v Cross Country.

Lidovky.cz: Nemají o vás vaši blízcí strach?
To je otázka spíš na rodinu. Vím, že mají moc velký strach. Ale maminka s taťkou ví, že jsem závodník a tak strach nedávají moc najevo a spíš mě ještě štenglují. Ségra je stejně praštěná jako já a manžel ten si myslí, že jezdím jako holčička. A já mu to nevymlouvám.

Lidovky.cz: Jste první Češkou, která pojede Dakar na čtyřkolce. Byl to váš sen?
Stát na startu Rally Dakar byl můj velký sen, který se mi nyní plní. Ale jako první žena, vidíte to mne dříve ani nenapadlo.

Lidovky.cz: Jak jste se vlastně k jízdě na čtyřkolce dostala?
Jak jinak než li přes přítele. Jako malá jsem dělala atletiku, o motorkách natož čtyřkolkách jsem netušila.

Lidovky.cz: Máte představu kolik závodnic-žen v Česku je? A stýkáte se?
Žen závodících na čtyřkolkách je v České Republice jako šafránu (cca 20 závodnic na čtyřkolkách, napříč kategoriemi). Vyrůstají nám slibné závodnice, které sleduji a v rámci mého týmu také podporuji.

Lidovky.cz: Jezdíte i na evropské úrovni, a dokonce s chlapy. Jak vás berou?
Když jsem přijela na svůj první evropský závod, závodníci mě brali jako holku co se přišla svézt. Když jsem vyhrála, zbystřili a už mě brali jako soupeře. Postupem času jsme se s mnohými jezdci stali přáteli, ale jak si nandáme helmy jsme rivalové. V depu kamarády.

Olga Roučková

Lidovky.cz: Co všechno si na Dakar berete sebou?
Jeje, tak to bychom tu byly dlouho, sebou si beru od náhradních dílů přes oblečení jak civilní tak i MX výbavu, po stravu. Právě strava je velmi důležitým aspektem, a při rally si nemohu dovolit mít rozházený žaludek. Takže vedle kosmetiky si balím vitamíny od Fit Pro a kompletní stravu od Adventure Menu. Ti mi připravili přímo na míru Dakarský balíček - snídaně (sladká rýže, žemlovka), svačiny (sušená masa) i večeře (Vepřové žebírko s bramborem, vepřové maso na kmíně, kuřecí křídla na medu, masové koule s basmati a rajská omáčka...) .

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...