Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
21. srpna 2014 6:35 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

První dojmy z Kuvajtu? Písečné bouře, mlha a milí lidé, říká Čech

Petr Václavek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Václavek | foto: Archiv Petra Václavka

Petr Václavek se do Kuvajtu přestěhoval sám, později se za ním vypravila i jeho žena. „Kuvajťané znají jen matné odkazy na naše fotbalisty a někteří si pamatují naše lázně, jež v poslední době hojně navštěvují,“ říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Přijel jsem v zimě, která se v Kuvajtu vyznačuje rychlým a mírným průběhem, přesto jsem byl šokován jak nevlídno tu bylo. Navíc první měsíce jsem se ocitl v naprosto nesrozumitelném kulturním prostředí zcela bez svých blízkých, čili vjemy, na které si vzpomínám byly: zamračeno, tma, mlha, písečné bouře, zima a obrovský nápor na mozek, který byl zvyklý na určité tempo a “zajeté drážky”, z nichž se musel hodně rychle probrat a přeorientovat na novou realitu. Naštěstí to vyvážili velmi milí a srdeční lidé, z nichž některé dnes považuji za opravdu blízké přátele.

Kdo je Petr Václavek?

Petr Václavek se narodil v Rýmařově a z Čech odjel před rokem. Vysnil si totiž v deseti letech, že si jednou zabruslí na zimním stadionu v Kuvajtu. Pracuje jako Digital Account Director v největší kuvajtské reklamní agentuře. Je ženatý a má tři děti.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Přijel jsem sem s teorií, jež by se dala shrnout takto: jsem host, jenž si hluboce váží pozvání do této neobyčejné země, a jenž má plný respekt vůči místním zvykům a kulturní tradici. Nepozvali si mě sem, abych “rozdával rozumy” a trousil “pětikorunové teorie” o tom “jak to má být”. Proto se od začátku ptám i na ty nejmenší nuance, abych svým chováním nikoho zbytečně neuváděl do rozpaků. Míra zdejší tolerance je nesmírně vysoká - snad také kvůli tomu, že místní jsou ve své zemi v menšině - a lidé jsou vysoce zdvořilí, takže jsem zatím skutečně v ničem nenarazil.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Upřímně, zatím nevím. Za čtrnáct dnů jedeme do Česka na měsíční dovolenou a jsem sám zvědavý, co to se mnou udělá. Kdybych se měl spojit se svými nejhlubšími pocity, tak mě to jednoznačně táhne ještě někam dál na východ - Thajsko, Bali, Vietnam… uvidíme.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Od té doby, co sem na trvalo přijela moje žena, tak v této oblasti nijak nestrádáme. Už jsme měli skvělou svíčkovou podle Pohlreicha, navíc tady máme pár českých přátel, takže žádným kulturním odloučením (ani gastronomickým) rozhodně netrpíme. Zatím jsme to vyzkoušeli naopak - kamarád Egypťan pro nás udělal tradiční egyptský oběd - mimochodem vynikající - a máme v plánu mu to brzy oplatit.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Naše tři děti se narodily a vyrůstaly v Česku, z nichž dvě z předchozího manželství tam trvale žijí. V jejich případě se tedy jedná návštěvy během prázdnin. Náš nejmenší má nyní roční odklad, takže do září 2015 máme klid, který moje žena využívá k velmi kreativnímu domácímu předškolnímu vzdělávání.

Češi v cizině:

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Upřímně - většinou žádné. Musím svůj původ geograficky a kulturně dovysvětlit. Už jsem se naučil používat slovo “Čík” a pokud si místní na něco vzpomenou, tak jsou to matné odkazy na naše fotbalisty, a někteří si pamatují naše lázně, jež v poslední době hojně navštěvují. Nejvíc je zmátlo, když jsem jim vyprávěl, že jsme nejateističtější národ v Evropě a naším skutečným náboženstvím je pivo. To prostě nedokázali pochopit. Tady jste souhrnně Zápaďák - běloch z Evropy (Western Expat), což je mimochodem velmi výhodné.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Vůbec. Ani tu naši. Nemám na to žádný názor.

mačMartina Černotová, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...