9. listopadu 2010 14:47 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Putovat nemusíte jen za památkami. Prohlédněte si známé porcelánky

Porcelánka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porcelánka - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

TEPLICE Památky spojené s výrobou porcelánu na Teplicku propojí takzvaná Porcelánová cesta. Turisté si budou moci prohlédnout porcelánky v Dubí a Duchcově nebo výstavu míšeňského porcelánu v teplickém muzeu.

Nápad vybudovat Porcelánovou cestu jako spojnici výroben porcelánu vznikl v německém Selbu, v Česku myšlenku převzali nejprve v Karlových Varech, informovala Jitka Bažantová z Regionálního muzea Teplice.

"Cesta by měla vézt přes Aš, Karlovy Vary, Novou Roli, Klášterec nad Ohří do Duchcova a Dubí," popsal vznikající projekt Vladimír Feix, ředitel Českého porcelánu Dubí.

Porcelánová cesta by měla v Česku posílit tradici výroby porcelánu. "V roce 1830 bylo v Čechách na území Ústeckého a Karlovarského kraje 103 porcelánek, dnes je jich sotva šest," dodal Feix.

První akcí, která má ukázat zájem turistů o výrobu porcelánu, bude v sobotu 20. listopadu Malá porcelánová cesta. V Dubí nabízí Český porcelán exkurze, prohlídky vzorkovny, ateliéru designu a po předchozí dohodě i možnost poobědvat v jídelně porcelánky. "Teplické muzeum návštěvníkům v této souvislosti nabízí prohlídku výstavy míšeňského porcelánu z muzejních sbírek s názvem Pod značkou zkřížených mečů," dodala Bažantová z teplického muzea.

Ve výstavní síni v areálu porcelánky v Dubí si mohou návštěvníci prohlédnout grafiky a sklo Vladimíra Kopeckého, profesora Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

V Dubí bude návštěvníkům otevřený také kostel Panny Marie, který nechal postavit hrabě Carlos Clary-Aldringen podle vzoru benátského pozdně gotického kostela La Madona dell´Orto.

"Teplické muzeum návštěvníkům v této souvislosti nabízí prohlídku výstavy míšeňského porcelánu z muzejních sbírek s názvem Pod značkou zkřížených mečů," dodala Bažantová.

V budoucnu mají podle Feixe vzniknout pro propagaci části Porcelánové cesty na Teplicku jednotné propagační materiály.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...