24. listopadu 2009 9:43 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Rakouské Alpy odkládají začátek lyžařské sezony kvůli počasí

Alpy - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alpy - ilustrační foto. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

VÍDEŇ Neobvykle teplý listopad s teplotami dosahujícími až 20 stupňů Celsia přivádí provozovatele lyžařských sjezdovek v rakouských Alpách k zoufalství.

V řadě lyžařských oblastí je tak teplo, že ještě ani nebylo možné spustit sněhová děla, natož aby napadalo významnější množství přírodního sněhu. V Arlbersku v nejzápadnější části Rakouska proto odložili zahájení lyžařské sezony plánované na blížící se víkend o týden na 4. prosince.

Také lyžařské oblasti v Salcbursku neviděly už dva týdny ani vločku, a v Tyrolsku leží sníh prakticky jen na ledovcích.

Také loni zažily rakouské Alpy nezvykle teplé počasí, které bylo dokonce označováno za "horký listopad". Výraznější srážky, které jako sněhové začínají zhruba až od 1000 metrů nadmořské výšky, přišly později. Lyžovalo se jen na ledovcích, a i tam se sníh držel jen na vrcholcích ve vrstvě pouhých asi 50 centimetrů.

Sníh i v nižších polohách hlásí pouze Kaunertalský ledovec. Naprostá většina lyžařských středisek také odložila zahájení sezony až na přelom listopadu a prosince.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz