Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
2. dubna 2008 14:11 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Rakouské hrady a bavorská Šumava

Turisté na Šumavě - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté na Šumavě - ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

Pro příznivce skútrů a motorek, ale nejen pro ně, je určen náš dnešní tip na příjemný víkend. Zajeďte se, tak jako my, podívat do Horního Rakouska nedaleko českých hranic na rakouské hrady. V okolí Freistadtu je jich hned několik. Atmosféra okolí je příjemná, poklidná a místní silničky kvalitní. Určitě je lepší se na tento výlet vydat minimálně na dva dny a ubytovat se v okolí Lipna.

My jsme vyrazili v pátek v poledne z Prahy. Výlet směrem na Lipno má velkou výhodu – aniž byste najeli mnoho kilometrů, můžete navštívit tři země. Lipno je samo o sobě skvost, bavorská Šumava nádherná idyla a v Rakousku na vás čeká mnoho malebných jezer a krásných udržovaných hradů a zámků. My jsme se tentokrát zaměřili především na rakouskou část této zajímavé lokality.

Z Lipna je ideální vydat se přes přehradní hráz a nejet směrem na Vyšší Brod, ale zabočit vpravo na Přední Výtoň a dál pak přes malý hraniční přechod Guglwald, odtud pak směrem na Helfenberg. Pak je to jen kousek do velmi zajímavé obce Ahorn. Zde se můžete jít podívat na zříceninu hradu Pibelrstein, kde zůstaly zachovány hradby a čtyři věže. Můžete si prohlédnout i dvůr s loubími a arkádami, několik obytných místností a rytířský sál. Zastavit se můžete i v 700 let starém hostinci Ziegelstadl.

Pak pokračujte do Freistadtu. Podle mapy cestu snadno najdete. Na poklidném náměstíčku si můžete dát kávu či oběd v některé z místních restaurací se zahrádkou. Freistadt je zajímavý nejlépe dochovanými středověkými městskými hradbami z celého Rakouska. Není problém projít město pěšky nebo nasednout na stroj a hradby objet. Součástí opevnění je i česká a linecká brána. V centru města by vaší pozornosti neměla uniknout gotická bazilika sv. Kateřiny.

Ceny
Ubytování v Loděnici na Lipně: v dvoulůžkovém apartmánu od 900 Kč/noc

Ubytování v penzionu:
v Kefermarktu Gasthof Zehethofer – 35 eur/noc/osoba/se snídaní

Vstupné na hrad Weinberg: 6 eur dospělí, 3 eura děti

Vstupné do kostela v Kefermarktu: 1 euro

Jízda koněspřežkou a muzeum: 6 eur dospělí, 3 eura děti do 15 let
Z Freistadtu je to asi 12 km do Kefermarktu. Tady bychom pozornosti doporučili gotický kostel sv. Wolfganga, který byl založen roku 1470. V kostele uvidíte hlavní oltář, který je 13 m vysoký a je vyřezán z jednoho kusu lipového dřeva – jde o jedno z nejvýznamnějších řezbářských děl pozdního středověku. Vstupné do kostela činí jedno euro.

Na kopci nad Kefermarktem se tyčí hrad Weinberg, který patří mezi nejvýznamnější památky v Horních Rakousích. Je to velký hradní areál, kde se pořádá mnoho akcí. První zmínky o osídlení hradu pocházejí ze začátku 14. století. Původně gotický hrad byl v 16. století renesančně přestavěn. V 80. letech minulého století pak prošel kompletní renovací. V Keftemarktu se můžete i ubytovat – noc zde pořídíte v penzionu za cca 35 eur za osobu a noc i se snídaní.

Pak se můžete vydat zase severněji, kde nedaleko obce Lasberg stojí částečně obydlená zřícenina hradu, jejíž počátky se datují do poloviny 15. století. Kdysi patřil také k panství Weinbergu.

Koněspřežka
Když se vydáte zpět přes Freistadt, směrem na přechod Dolní Dvořiště, tak se můžete zastavit asi 7 km před hranicemi v Kerschbaumu a podívat se na historické nádraží koněspřežky, která vedla z Českých Budějovic do Linze. Kerschbaum je přesně na poloviční cestě, tedy do cílových stanic bylo na každou stranu přesně 64 km. U Kersbaumu je asi 500 m zrekonstruované a funkční této historické trati. Od května je tato trať o víkendech v provozu a je možné podívat se i do muzea koněspřežky.
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.