Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Rakouské středisko Ischgl. Čerstvý sníh, přelet nad údolím i divoké aprés ski

Guide náročnost svahů postupně zvyšoval, a jedním z nejlepších freeridů byl... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Guide náročnost svahů postupně zvyšoval, a jedním z nejlepších freeridů byl... | foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Ačkoli momentální sněhová nadílka způsobila, že se do některých lyžařských středisek v Rakousku nedalo dostat, do Ischglu byly cesty po celý minulý týden stoprocentně průjezdné a nehrozilo, že byste z dovolené neodjeli, jak některá media uváděla. My si v Ischglu užili výborné sněhové podmínky jak na sjezdovkách, tak mimo ně a na závěr jsme si vyzkoušeli i přelet na kladce nad údolím. 

Po zaškolení ohledně výbavy, tedy pípáku, sondy, lopaty, airbagu a první pomoci...
době naší návštěvy bylo ve středisku  -17°C, takže sjezdovky i přes množství...

Za pět dní v Ischglu jsme byli svědky chumelenice, bílé tmy, silného větru, který vyřadil z provozu lanovky, nicméně jsme zakusili i azurově modrého nebe se sluncem s tím nejčerstvějším prašanem. Příval čerstvého sněhu lákal na freeride, zároveň sebou přinášel riziko lavin (stupeň lavinového nebezpečí byl na 4), takže jsme se obrátili na zkušeného průvodce Andrease z lyžařské školy Skischule Ischgl na Idalpu, který nám zajistil i potřebné vybavení.

Protože jsme si chtěli užít prašan se vším všudy a netrápit se v hlubokém sněhu se závodními lyžemi, rozhodli jsme pro zapůjčení prašanovek půjčovně – doporučená nám byla půjčovna Sport Adler u nástupní stanice lanovky A1, která disponuje dobrým výběrem i co se týká lyží do prašanu. Cena zapůjčení lyží na jeden den se pohybuje od 28 do 40 eur v závislosti na zapůjčeném modelu.

Ischgl v kostce:

  • vzdálenost z Prahy 6 h 32 min
  • celodenní skipas dospělý 50,50 eur
  • celodenní skipas dítě (do 17-ti let) 31,50 eur
  • děti do 10 let v doprovodu rodičů zdarma
  • celodenní skipas senior (60 let a více) 50,50 eur
  • provozní doba střediska 8:30 – 16:30
  • www.ischgl.com
  • půjčovna www.sport-adler.com
  • ubytování www.hotel-charly.at

*VIP skipasy, které jsou platné v Ischglu i Samnaun (Švýcarsko)

Po zaškolení ohledně výbavy, tedy pípáku, sondy, lopaty, airbagu a první pomoci jsme se s guidem vydali nejprve na mírnou planinu mezi sjezdovkami, abychom zjistili stav sněhu a instruktor aby zjistil naše lyžařské dovednosti.

Guide náročnost svahů postupně zvyšoval, a jedním z nejlepších freeridů byl sjezd z vrcholu Palinkopf (2 864 m), kam nás pohodlně vyvezla vyhřívaná sedačková lanovka D1. Hned na úvod nám guide naservíroval poměrně prudkou pasáž, před kterou ještě několikrát zopakoval postup v případě spuštění laviny, pak už jsme se ale spustili dlouhým a velmi rozmanitým terénem až k nástupní stanici lanovky E4 na Gampenu.

Průvodcování instruktora Andrease trvalo 3 hodiny a zakončil ho s námi absolutní třešinkou na dortu - sjezdem po freeridové trati 26a, která se spouští z hřebene táhnoucího se vrcholu Höllspitze, kam se dá sjet od výstupu lanovky E2. Sjezd 26a představuje prudkou, ale otevřenou pláň, kde se to díky nabité rychlosti kroutilo v prašanu úplně samo.

Možností na freeride je na Ischglu mezi jednotlivými sjezdovkami spousta a jsou snadno dosažitelné lanovkami. „Nejfreeridovější“ částí jsou svahy hory Piz Val Gronda (2 812 m), kam vede gondola E5 a je tak určená prakticky jen freeriďákům, protože z vrcholu vede jen jedna upravená sjezdovka, zbytek jsou oficiální freeridové zóny. Tuto část jsme si nechali na příště ?

Co se týká upravovaných tratí, je jich tu až na 200 km díky čemuž se Ischgl řadí na přední pozice v žebříčku TOP rakouských středisek. Dalo by se s nadsázkou říct, že množství sjezdovek tu odpovídá i množství lanovek, které se tu často vedou i vedle sebe nebo se dokonce křižují. Z většiny jde o moderní technologie, takže tu díky vyhřívaným lanovkám budete mít často zadek v teple.

V době naší návštěvy bylo ve středisku -17°C, takže sjezdovky i přes množství lyžařů zůstávaly tvrdé po celé dopoledne. Nejfrekventovanější částí je bezpochyby Idalp, kde se odpoledne nahrnuly muldy, na mnoha „zastrčenějších“ tratích se ale ještě odpoledne daly najít varhánky, které jste si mohli užívat jen sami.

Zatímco sjezdovky na Ischglu jsou velmi sportovního rázu a modrou mírnou dálnici tu budete těžko hledat, švýcarské Samnaun, které je s Ischglem skipasem propojené, nabídne i mírnější varianty sjezdu.

Ačkoli mi Ischgl přijde pro děti příliš rušný, najdou se tu pasáže a atrakce i pro ně. Kromě dětského parku najdou na Idalpu i mírný cvičný svah se zastřešeným pásem a jakmile jsou zdatnější, mohou si vyzkoušet některý z veřejných slalomů, které jsou na Idalpu dva.

Ačkoli mi Ischgl přijde pro děti příliš rušný, najdou se tu pasáže a atrakce i...

Skokani najdou na Idalpu také snowpark s několika zábradlíčky a bednami a pro odvážnější je tu k dispozici i skok do duchny.

Možností, kam za občerstvením je po celém Ischglu samozřejmě spousta, my jsme zakotvili v hlavním centru dění na Idalpu v restauraci Panorama, která má svou samoobslužnou i obslužnou část. Rozhodli jsme se pro obslužnou variantu a k obědu jsme podlehli jehněčímu (32 eur), které můžeme opravdu vřele doporučit (zařadilo se do našich TOP 3 jehněčích, co jsme kdy měli J). Půl litr koly či piva tu vyjde zhruba na 5 eur.

Nevšedním zážitkem na Ischglu je Skyfly, tedy „let oblohou“, kdy se na laně na karabině řítíte vsedě rychlostí až 80 km/h. Nástup na atrakci se nachází v mezistanici kabinkové lanovky A1 a můžete vyrazit klidně rovnou z kopce s lyžemi, které vám i s hůlkami připnou na speciální sedák na zádech. Dvoukilometrová jízda na laně vyjde na 39 eur a můžete jet klidně i dva vedle sebe.

V Ischglu jsme byli ubytovaní v hotelu Charly přímo v centru města, který...

Ischgl se správnou volbou i pro ty, kteří se chtějí jít večer pobavit do městečka ať už do restaurace čtyřhvězdičkových hotelů nebo na divoké aprés ski. Mezi nejznámější aprés ski bary patří ty, které se nachází u nástupu kabinky A1, společensky významným místem je ale také bar Freeride mezi nástupními stanicemi lanovek A2 a A3, kde můžete obdivovat polooblečené krasavice tančící na baru.

V Ischglu jsme byli ubytovaní v hotelu Charly přímo v centru města, který disponuje praktickou lyžárnou s vyhřívačemi na boty hned u vchodových dveří, takže se s vybavením nemusíte potácet daleko. Ceny ubytování zahrnuje polopenzi a také wellness se saunami. 

Možností, kam za občerstvením je po celém Ischglu samozřejmě spousta, my jsme...
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...