2. června 2008 12:18 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Rakousko: kontroly budou jen namátkové

Při cestě do Rakouska si nezapomeňte cestovní doklady. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při cestě do Rakouska si nezapomeňte cestovní doklady. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Kolem fotbalového mistrovství panují zmatky. Rakouské úřady oznámily, že opět zavedou kontroly na hranicích. Ministerstvo vnitra však informaci vyvrátilo. "Žádné trvalé kontroly na hranicích nebudou zavedeny," zdůraznil mluvčí Rudolf Gollia. Cestujícím budou kontrolovány doklady pouze namátkově.

Na rakousko-českých hranicích, alespoň na jižní Moravě, byl dnes neomezený provoz a k žádnému zpřísnění kontrol z rakouské strany zatím nedošlo. Nikde nebyly obnoveny kontroly přímo na hraničních přechodech a kontroly ve vnitrozemí jsou v běžném rozsahu posledních měsíců.

Rakouské vládní úřady v minulých týdnech oznámily, že hraniční kontroly budou částečně obnoveny v souvislosti s blížícím se mistrovstvím Evropy ve fotbale, které se koná od 7. do 29. června v Rakousku a ve Švýcarsku. Striktnější režim měl začít dnes a má trvat do 1. července.

Uvozovky dolníNa všech přechodem nebo v jejich blízkosti budou uplatňovány jen kontroly namátkové podle potřeby.Uvozovky horní


Kontroly budou pouze namátkové
Rakouské velvyslanectví v Praze v pátek upřesnilo, že rakouská policie bude trvale střežit přechody Dolní Dvořiště-Wullowitz, Hatě-Kleinhaugsdorf a Mikulov-Drasenhofen. To se však dnes nepotvrdilo a mluvčí ministerstva vnitra Rudolf Gollia na dotaz označil informaci ambasády za chybnou. "Na všech přechodem nebo v jejich blízkosti budou uplatňovány jen kontroly namátkové podle potřeby," upřesnil.

Zároveň ale připomněl, že všechny osoby překračující rakouskou hranici musí být připraveny prokázat se platným cestovním pasem nebo občanským průkazem. V tomto období je každý povinen překračovat rakouskou státní hranici pouze na vyznačených přechodech, tedy nikoli na takzvané zelené hranici. "Bude-li někde výrazně posílena kontrola, pak právě na zelené hranici," řekl Gollia.

Naprostý klid
Volný průjezd a žádné kontroly na přechodech ani v jejich blízkosti v rakouském vnitrozemí nebyly dnes dopoledne a brzy odpoledne ani na dvou z výše jmenovaných přechodů, které měly být údajně kontrolovány trvale. Na přechodech Hatě-Kleinhaugsdorf a Mikulov-Drasenhofen panoval naprostý klid a provoz byl zcela plynulý. Stejná situace byla i na přechodu Hevlín-Laa an der Thaya.

Jen v blízkosti menšího přechodu Hnanice-Mitterretzdorf se dnes dokončovala stavba dřevěné policejní budky, která bude v případě potřeby využita při kontrolních akcích. Ve vzdálenosti asi 20 kilometrů od hranice pak stála u silnice policejní hlídka a namátkově zastavovala projíždějící automobily. V tomto místě však jsou policejní kontroly časté už řadu let a týkají se především technického stavu a vybavení vozidel. Zda jde o běžnou kontrolní akci, nebo kontroly v souvislosti s Eurem 2008, policisté odmítli sdělit.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz