17. července 2012 13:30 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Ramadán turisty neodrazuje. Co by ale měli vědět?

Žena se syny v jordánském Ammánu sleduje půlměsíc. Očekávají společně začátek ramadánu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena se syny v jordánském Ammánu sleduje půlměsíc. Očekávají společně začátek ramadánu. | foto: ČTK

V pátek začíná postní měsíc ramadán. Nejvýznamnější muslimský svátek bude letos pro věřící plnící striktní omezení mimořádně těžký – měsíční půst totiž připadá na období rozpáleného léta.

Omezení, která jsou s ramadánem spojena, se nedotknou pouze muslimů, ale také turistů, kteří budou v tomto období trávit dovolenou v oblíbených prázdninových destinacích, jako jsou Egypt, Tunisko či Turecko.

Pokles turistů v období ramadánu ale cestovní kanceláře nepociťují. "Úbytek turistů ani pokles zájmu o dovolené v muslimských zemích ve Středomoří během ramadánu nepozorujeme. Někteří klienti termíny zájezdů v tomto období dokonce vyžadují, protože je to způsob, jak poznat muslimskou zemi ze zcela jiného úhlu pohledu," říká Petr Pěcha, produktový manažer cestovní agentury dovolena.cz.

Turistická letoviska během ramadánu fungují stejně
Během ramadánu panuje relativně velký rozdíl mezi letovisky a městy. "Většina středozemních letovisek a hotelů funguje i během ramadánu ve stejném režimu jako obvykle, takže významné změny by čeští turisté pocítit neměli. Pokud se však vydají do měst, musí být připraveni na různá omezení a striktnější dodržování muslimských zvyků," upozorňuje Pěcha.

Ramadán

Ramadán je devátý měsíc islámského kalendáře. Pro muslimy je to nejdůležitější svátek, čas očisty, rozjímání a půstu. Jde o pohyblivý svátek, jehož začátek se řídí tvarem měsíce. V letošním roce proběhne od 20. července do 18. srpna. V době ramadánu se muslimové od východu do západu slunce postí, modlí se a čtou verše Koránu. Během půstu je zakázáno jíst, pít, kouřit a mít intimní styk. Po západu slunce přichází svolání k večerní modlitbě, po které je již dovoleno najíst se a napít. Zároveň si lidé vyměňují dárky a slaví. Od půstu jsou ušetřeny těhotné a kojící ženy, nemocní lidé, malé děti a lidé, kteří cestují. Ramadán je časem rozjímaní nad vlastním chováním a spojuje se s upevňováním vnitřní disciplíny. Jeho dodržování je jednou z pěti základních povinností muslima, kteří si tak připomínají, že během tohoto měsíce byly Mohamedovi údajně seslány první verše koránu.


Je však třeba počítat s tím, že přes den mohou být některé kavárny, restaurace či obchody zavřené i v letoviscích. V některých obchodech mají naopak jen přestávku po setmění, aby se muslimové dodržující ramadán mohli najíst a napít, a pak opět otvírají. Fakultativní výlety bývají většinou naplánovány dříve přes den, protože památky a obchody zavírají dříve.

Hromadná modlitba Taráwíh, která signalizuje příchod ramadánu.

Hromadná modlitba Taráwíh, která signalizuje příchod ramadánu.

Problém může být alkohol
Dalším problémem může být alkohol – v některých hotelích může být jeho podávání zcela omezeno, v některých obchodech může být přechodně nedostatkovým zbožím. "V případě, že klient zvolí čtyřhvězdičkový hotel, určitě se nemusí obávat, že by byl na své dovolené omezován. Jiná situace panuje například ve Spojených arabských emirátech, kde je dodržování ramadánu mnohem přísnější. I zde je však možné najít spoustu hotelů, kde pro turisty žádná omezení neplatí," radí Pěcha. Klientům vždy doporučuje informovat se u prodejců zájezdů, kteří jim poskytnou aktuální informace

Ramadán s sebou však nenese jen omezení – turisté se mohou těšit na slavnostní večerní atmosféru, která ve městech panuje. Centra jsou nádherně vyzdobená a nasvícená, Evropanům budou velmi připomínat Vánoce. Ulice měst po setmění zaplaví místní obyvatelé, kteří vyrážejí na nákupy a na slavnostní večeře se svými blízkými. Muslimové v období ramadánu pamatují také na chudé – ve většině měst, letoviska nevyjímaje, jsou vyhrazena speciální místa, kde se mohou chudí zdarma najíst.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.