18. září 2019 5:45 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Sedm nejkrásnějších míst na ostrovech za polárním kruhem. Kam se vydat na Lofotech?

Město Svolvaer je jedno z největších na Lofotech a slouží jako obrovský... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Město Svolvaer je jedno z největších na Lofotech a slouží jako obrovský... | foto: Ondřej Patrovský

Zatímco v Česku turistická sezóna končí a panuje babí léto, za polárním kruhem začíná období polárních září. Možnost výhledu na zářivou auroru láká turisty z celého světa, mimo jiné míří i na norské Lofoty. Redakce Lidovky.cz pro vás sestavila 7 tipů na výlety po severských ostrovech, které mohou milovníci podzimního cestování využít.

Svolvaer

Největší město lofotského souostroví leží na jižním pobřeží ostrova Austvågøy. Svolvaer se velikostí podobá menšímu městu v Česku (bydlí zde 4720 obyvatel), jedná se o ale o důležitý obchodní uzel, kam jezdí nakupovat celé Lofoty. V přístavu kotví trajekty, rybářské čluny nebo turistické vyhlídkové lodě. Kromě procházky po nábřeží stojí za to navštívit lofotské válečné muzeum nebo jednu ze zdejších mnoha galerií. Místní velkou atrakcí je bar Magic Ice, ve kterém si kromě pití drinků můžete užít mrazivého interiéru plného ledových soch, zobrazující lofotský život a historii. Pár kilometrů za Svolvaerem se nachází hora Fløya (590 metrů), která po téměř dvouhodinovém výstupu nabízí nádherný výhled na celý záliv i s městem.

Malebné městečko Reine plné červených chatek se nachází na jižním pobřeží Lofot.
Slavný výhled z vrcholku Reinebringen.

Reine

Malebná lofotská vesnice je cestovatelskými weby často zmiňována jako nejkrásnější v Norsku. Sídlí na jižním pobřeží ostrova Moskenesøy a je oblíbeným cílem malířů a horolezců. Západně od města se totiž nachází slavná hora Reinebringen (448 metrů), která nabízí velkolepý výhled na okolní špičaté hory, fjord a záliv s vesnicí. Výšlap nahoru přitom trvá „pouhé“ dvě hodinky.

Hoven

Osamělá hora Hoven stojí v samotném středu lofotského souostroví, na ostrově Gimsøy. Není příliš strmá (368 metrů), návštěvník ji rychlým krokem zdolá za půl hodiny. Díky okolní placaté krajině se pak před cestovatelem otevře panoramatický výhled na celý ostrov, včetně oceánu. Pod horou se nachází koňská farma Hov Gard. Mimo útulné kavárny zde lze zažít projížďku na islandských koních. A to i o půlnoci, kdy je šance spatřit polární záři největší.

Vikingské muzeum Lofotr

Leží nedaleko vesnice Bøstad na ostrově Vestvågøy. Muzeum Lofotr má netradiční podobu, jedná se totiž o věrnou rekonstrukci sídelního dlouhého domu náčelníka. Ten přitom dříve stál na tom samém místě už okolo roku 500 n. l. Obrovský vikingský dům se táhne do délky 83 metrů. Uvnitř se nachází bohatá expozice zobrazující středověký život vikingů a tehdejších obyvatel Skandinávie. Během interaktivních prohlídek lze také nahlédnout do života zdejšího náčelníka a prohlédnout si artefakty, které byly archeology vykopány jen pár metrů od muzea. Po prohlídce se vyplatí sejít po malé polní cestě k nedalekému jezeru, v ceně vstupenky je totiž i jízda na vikingské lodi.

Pláž Uttakleiv

Bílý písek, průzračná voda a hory kolem dokola. Pláž Uttakleiv je populárním místem zejména v létě, ačkoliv teplota vody zřídka přesáhne 15 stupňů, obyvatelé Lofot míří za sluncem a koupáním právě sem. Bílé písčité pobřeží je kromě překrásného panoramatického výhledu speciální zejména i v tom, že je plná života. Sousedí totiž s neoploceným pozemkem blízké ovčí farmy. Můžete tak narazit i na její kudrnaté obyvatele, jak poblíž pláže hopkají mezi ručníky a stany. Na písek ale zabloudí velmi zřídka, zajímá je jen tráva. Poblíž pobřeží lze také někdy zahlédnout plavající velryby.

Malá velryba, častý výjev u pobřeží pláže Utakkleiv.

Trollfjord

Úzký skalnatý útvar stojí na pobřeží ostrova Austvågøy. Trollfjord je jedním z turisticky nejnavštěvovanějších míst na Lofotech, kde lze opět nalézt dechberoucí skalní podívanou. Nad jeho úžinou se tyčí zasněžený vrcholek hory Higravtindan (1 146 metrů) a na náhorní plošině za ním leží tří kilometrové ledovcového jezero. Případný návštěvník se ale do Trollfjordu po souši nedostane, alespoň ne po vyznačené stezce. Jediná oficiální cesta sem vede skrze loď. Najít jednu ale není problém, vyhlídkovými plavbami do Trollfjordu se v blízkém Svolvaeru zabývá hned několik cestovních společností.

Kvalvika

Stejně jako každá přírodní památka na Lofotech, pláž Kvalvika dokáže turistům nadělit nádherný výhled. Nachází se u vesnice Fredvang na ostrově Moskenesøy. Pokud se k pláži vydáte po pěší trase, připravte se na více než hodinový výšlap. Vytrvalí turisté ale budou odměněni krásnou odlehlou zátokou s bílou písečnou pláží obklopenou vrcholky hor. Kromě koupání lze podnikat i výlety do okolí. Nad pláží se vypíná hora Ryten (543 metrů) a na stezkách se třpytí malebná ledovcová jezera plná průzračné vody.

Na jezeře poblíž muzea se mohou návštěvníci svézt i na vikingské lodi.
Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Bruce Dickinson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.