7. září 2010 17:38 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Řekové opravili Akropoli, po deseti letech je konečně bez lešení

Akropolis | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akropolis | foto: ČTK

ATÉNY Elegantní chrám Athény Vítězné (Athény Niké) na aténské Akropoli se po skoro deseti letech oprav opět nabídl pohledu obyvatel a návštěvníků řecké metropole. Tato malá stavba v jónském stylu byla poslední, která se ještě renovovala v rámci projektu zahájeného v roce 2001. Památka byla kompletně rozebrána a znovu kus po kuse postavena.

Vedoucí projektu Dionysia Michalopuluová vyslovila naději, že nyní
dokončená renovace jednou provždy napravila chyby spáchané během renovací předchozích, z nichž poslední byla provedena v roce 1935. Právě rozsah škod způsobených předchozími zásahy si spolu s důsledky znečištění ovzduší vynutil prodloužení oprav proti původním plánům.

"Vchod na Akropoli je teď zcela bez lešení, taková podívaná tu byla
naposledy koncem 70. let," řekla agentuře AFP další odbornice odpovědná za opravu Maria Joanniduová.

Bez lešení jen dva měsíce
Podle ní "je potřeba toho využít", protože za jeden nebo dva měsíce se lešení znovu objeví na západní straně hlavního chrámu Parthenon.

Chrám Athény Vítězné pochází asi z roku 420 před naším letopočtem. Spolu s Parthenonem a Erechteionem je to jeden ze tří chrámů, jež na Akropoli stojí.

Řecká vláda v květnu slíbila, že restaurování Akropole bude navzdory finanční krizi země pokračovat, a to díky fondům z Evropské unie. Podle Joanniduové mají archeologové na Akropoli práci ještě nejméně na deset let.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz