Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Řekové otevřeli muzeum Akropolis, vyzvali Brity k navrácení památek

Akropole. Prosklená budova architekta Tschumiho skýtá výhled na chrám Parthenón.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akropole. Prosklená budova architekta Tschumiho skýtá výhled na chrám Parthenón. | foto: AFP

Zlatý věk dávných Atén znovu ožil o sobotním večeru, kdy Řecko slavnostním setkáním otevřelo nové muzeum Akropole. Provoz muzea zahájil řecký prezident Karolos Papulias, který při této příležitosti veřejně vyzval Velkou Británii k vrácení parthenónských vlysů.

„Dnes může celý svět vidět shromážděné nejvýznamnější sochy Parthenónu, ale některé chybějí. Toto je chvíle k zacelení ran monumentu návratem mramorů, které k němu náležejí,“ prohlásil Papulias při otevření muzea.

Moderní budova ze skla a betonu stála sto třicet milionů eur (asi tři a půl miliardy korun) a na slavnostní zahajovací ceremonii, jíž se účastnili nejvyšší představitelé mnoha států a vlád, byly vyčleněny tři miliony eur. Mezi přítomnými byl například předseda Evropské komise José Manuel Barroso, generální ředitel UNESCO Koičiró Macura a řada premiérů, prezidentů i ministrů kultury. Na slavnosti však chyběli oficiální zástupci Velké Británie, která přechovává desítky parthenónských vlysů.

Akropole. Prosklená budova architekta Tschumiho skýtá výhled na chrám Parthenón.

Jedinečné vlysy bývají označovány jako Elginovy mramory podle jména britského diplomata, který je sňal z největšího památníku řecké civilizace. Uloženy jsou v Britskému muzeu a Řecko o ně vede marný boj po třicet let. Nově otevřené muzeum má být dalším argumentem pro návrat dva a půl tisíce let starých vlysů, které by se staly součástí vystavené sbírky. Britská strana totiž v minulosti Řecku opakovaně vytýkala, že nemá kam vzácné vlysy bezpečně uložit. Sbírka muzea Akropole nyní navíc obsahuje skulptury, které byly Řecku nedávno navráceny z Itálie, Vatikánu a také Německa.

Mezinárodní spor? Slavnostního otevření muzea se zúčastnil i předseda Evropské komise José M. Barroso (zcela vpravo) a vyslechl výzvu řeckého prezidenta Velké Británii.

Vedení Britského muzea se však i nadále považuje za právoplatného vlastníka sbírky mramorů, kterou kdysi zakoupilo od lorda Elgina. „Krom toho jsme přesvědčeni, že nám kulturně patří stejně jako Řekům. Dnes jsme jednou globální civilizací,“ prohlásila mluvčí muzea.

Do konce roku jen za euro
Budovu nově otevřeného muzea projektoval francouzsko-švýcarský architekt Bernard Tschumi. Stavba stojí na pilotech uprostřed archeologických památek nedaleko od antické lokality a je prosvícená přirozeným světlem. Nabízí panoramatický pohled na Parthenón, jednu z nejnavštěvovanějších památek na světě a architektonický skvost z 5. století před naším letopočtem. Pro veřejnost se muzeum otevřelo hned v neděli. Základní vstupné bude do konce letošního roku jen symbolické jedno euro, později se zvýší na pět eur.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!