27. května 2008 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Rekreace na koni, s pistolí či s odboráři?

Pro milovníky koní není nic lepšího, než strávit dovolenou v sedle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pro milovníky koní není nic lepšího, než strávit dovolenou v sedle. | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

Aktivní dovolená zažívá v Česku doslova explozi. Vybrat si můžete z moderních sportů, nebo naopak zvolit dávku retro nostalgie.

Toužíte vyzkoušet více sportovních aktivit na dovolené, ale nechcete si všechny potřebné pomůcky a vybavení pořizovat? V Česku funguje už třetím rokem projekt s názvem Aktivní turistika. „Naším úkolem je vytvořit řetězec míst pro aktivní dovolenou, která budou muset splňovat určité podmínky a kritéria. Klientovi stačí, když si na dovolenou vezme minimum věcí do batohu a veškeré sportovní vybavení si půjčí na místě,“ říká o projektu Renata Šedová.

První dva roky se projekt rodil za pomoci financí z fondu Evropské unie a Pardubického kraje, nyní už se snaží přežít z vlastních prostředků. „Není to lehké, protože Češi nejsou na tento systém zvyklí a tak jsme ve fázi propagace a komunikace s areály,“ dodává Šedová. V součastné době se projektu účastní celkem 25 sportovně-rekreačních areálů z celé republiky. Ty nabízejí kromě klasických sportovních odvětví, jako je kolo, vodáctví, jízda na koni také terénní koloběžky, horolezectví, in-line brusle, potápění, lukostřelba a jiné. Areály chtějí klientům nabídnout kromě ubytování a vlastních služeb také podrobné informace o dalších možnostech v jejich okolí.

Turistika na koni
Pro milovníky koní není nic lepšího, než strávit dovolenou v sedle. Navštívit mohou třeba jižní Čechy, kde existují jezdecké stezky vedoucí až do sousedního Rakouska. Více na www.turistikanakoni. cz. Pokud chcete na koně vyrazit s dětmi, jeďte na farmu Čapí letka v Mokřicích na Příbramsku. Poznáte z blízka chov huculských koní a bernských salašnických psů a přespat tu můžete klidně jen o víkendu ve dřevem obložených domcích nebo ve stanech. Více na www.capiletka. ic.cz. Nordic walking Sport, který se k nám dostal ze severu - doslovný překlad je „severská chůze“ - zatím svou popularitu ještě hledá. K této aktivitě potřebujete jen kvalitní obuv a speciální hůlky. Nordic walking má u nás dokonce svoji asociaci, která pořádá výlety a maratony, ale také školí instruktory, kteří vás zasvětí do této disciplíny v řadě turisticky atraktivních míst po celém Česku. Více na www.czech-nordicwalking. com.

Paintball
Tento druh sportu budou volit zejména adrenalinoví nadšenci. Jde o bojovou hru na umělém nebo přírodním hřišti, kde po sobě dva týmy pomocí speciálních značkovacích pistolí vystřelují želatinové kuličky naplněné nezávadným potravinářským barvivem. Na první pohled to může vypadat jako legrace, ale hra vyžaduje i fyzickou sílu a logické myšlení. Zkuste například některé z hřišť v Braškově na Kladensku. Více na www.paintball.cz.

Rekreace ve stylu ROH
Pokud už jste přehlceni novinkami a cizími názvy všemožných sportů, právě pro vás je vhodná dovolená ve stylu socialistické odborářské rekreace ROH. Pobyty se konají v tatranské zotavovně ROH Morava, kde se točil film Anděl na horách. Ráno všechny vzbudí řízné tóny budíčku a jde se na rozcvičku. Na odpoledne referenti připraví vycházku a den zakončí přednáška soudruha z Horské služby.

Najdete na Lidovky.cz