Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
28. července 2008 10:39 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Reykjavík očima Jana Buriana

Reykjavík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reykjavík. | foto: Foto Profimedia.cz

Do hlavního města Islandu Reykjavíku jezdím skoro každé léto. Provádím turisty po ostrově a vždycky si najdu čas navštívit své přátele z doby, kdy jsem psal knížku Sága o cestě na Island nebo když jsme tu s Pavlem Kouteckým natáčeli dokument Islandská paměť.

Muzeum sochaře Ásmundura Sveinssona.1. Trocha kultury...

Muzeum sochaře Ásmundura Sveinssona je umístěno v malém avantgardně projektovaném domečku kousek od centra za Hallgrímovým kostelem. A i když se sem vypravíte navečer a bude zavřeno, docela vám postačí projít se kolem domu po zahradě. Jsou v ní umístěny zajímavé sochy, neboť Ásmundur byl velký umělec. Jeho nejznámějším dílem je Nosička vody - islandská žena, která se dře s vědry. Já si vždycky vychutnávám rozdíl, na který poukazuje jiná socha z jeho zahrady - Muž. Ten stojí nahý, nedělá nic a zírá jen tak do vesmíru.

2. Reykjavík shora

Abyste si udělali obrázek o severské architektuře, můžete vystoupat na věžHallgrímskirkja - největší kostel na Islandu. Hallgrímova kostela, která se tyčí nad všemi budovami. Jinou možností, jak mít Reykjavík jako na dlani, je vypravit se do Perly, která stojí nedaleko od městského letiště na kopci a je na ni dobře vidět z dalekého okolí. Je to dům s restaurací postavený na několika obrovitých nádržích s horkou vodou. Ta přitéká do Reykjavíku z geotermálních elektráren, vzdálených několik desítek kilometrů. Vyhřívá domácnosti i skleníky či bazény, a co se mi moc líbí, v zimě i chodníky, a tak tam nemusejí zametat sníh.

3. Kavárna Paris

Kavárna Paris.Reykjavík není velké město a Islanďanů je málo. Každý se tu s každým zná a skoro každý je s každým příbuzný. Prezidenta tu můžete potkat, jak jde do restaurace na večeři. Slavného spisovatele Sjóna, autora textů písní legendární Björk, jsme před rokem pozorovali na hlavní ulici, nedaleko kavárny Paris. Šel oblečen do jakéhosi županu a bylo vidět, že opravdu jde pan Někdo. A když neznáte nikoho ze slavných reykjavických občanů, nevadí. V kavárně Paris vždycky nějaké místo najdete. Dejte si kaffi a pozorujte život na ulici. Je to někdy lepší než chodit po památkách.

4. Reykjavická Florida

Reykjavík se dá za několik desítek minut obejít po malebném mořském pobřeží. AMořské pobřeží v Reykjavíku. procházka je to moc příjemná. Cestou potkáte různé sochy a památníky. Většinou jsou umělecky zdařilé a stojí za to věnovat jim pozornost. Na špičce polooostrova, na kterém je město postaveno, jsou nově vytvořené stezky pro běžce či cyklisty, a když bude opravdu hezky a budete mít štěstí, uvidíte i místo, kde Islanďané do moře vhánějí horkou vodu, aby se občas mohli vykoupat, zahrát si plážový volejbal a tvářit se, že jsou na Floridě.

5. Radnice

Reykjavická radnice je moderní budova na břehu rybníka Tjörnin v centru města. Nejdřív si tam dejte kávu, zajděte si na internet a prohlédněte si obrovskou plastickou mapu Islandu. A pak, když bude hezky, se posaďte na lavičku k rybníku a kochejte se neuvěřitelným množstvím ptáků Reykjavická radnice.kolem.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!