29. srpna 2012 17:20 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Rhodos ničí požáry. Úřady vyhlásily stav nouze

Řecké ostrovy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecké ostrovy (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ATÉNY Na řeckém ostrově Rhodos je vyhlášen stav nouze kvůli ničivým lesním požárům . Na severu ostrova u vesnice Soroni oheň již spálil více než 500 hektarů lesa a křovin, což rozlohou odpovídá asi 125 Václavským náměstím v Praze.

Hasiči se snaží dostat plameny pod kontrolu hašením za pomoci letounů a vrtulníků. Na Rhodos byly také vyslány posily z Atén.

Podle tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřiny Petříčkové, nebyli turisté při požáru ohroženi, protože oheň se obydleným oblastem vyhnul.

Čeští návštěvníci v oblasti Kolimpia si prý přesto v několika případech všimli kouře, o bezpečnostní situaci je průběžně informovali delegáti cestovních kanceláří. Nikdo z návštěvníků ostrova ale dosud nemusel být kvůli požáru evakuován, dodala Petříčková.

Podle asociace se na Rhodosu nachází odhadem 3500 až 4000 Čechů. Jen v červenci navštívilo ostrov přes 14.000 Čechů. Podle oficiálních statistik je zájem českých turistů o cestování na Rhodos stejný jako v loňském roce.

S ohněm se řečtí hasiči potýkali také na severozápadě poloostrova Peloponés, na Krétě a ve střední části Řecka. Tyto oblasti jsou však nyní již pod kontrolou.

Letní požáry jsou v Řecku celkem běžné a v posledních týdnech se tamní hasiči potýkali s desítkami ohňů, k jejichž šíření přispívají přetrvávající vysoké teploty. Meteorologové předpovídají, že se v Řecku budou až do pondělka teploty pohybovat kolem 40 stupňů Celsia.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!