9. května 2008 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Řím: dvoukilometrové fronty na památky

Forum Romanum, kousek od Colosea. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Forum Romanum, kousek od Colosea. | foto: Foto Petr Řezáč

Řím, město staré skoro tři tisíciletí. Ohromí vás nejen svými památkami, stavbami a historií. Připravte se také na město s neuvěřitelným množstvím turistů ze všech koutů světa, kteří si chtějí prohlížet stejné památky ve stejnou dobu jako vy, takže musíte počítat s frontami a obrnit se trpělivostí. Například na prohlídku vatikánských muzeí a Sixtinské kaple stála asi dvoukilometrová fronta ve čtyřstupech, a to byl běžný všední den.

Do Říma jsme letěli se Sky Europe na římské letiště Fiumicino. Ač má Sky Europe pověst nejlevnějšího nízkonákladového přepravce, vyplatí se trochu počítat. Kromě ceny zpáteční letenky, která se pohybuje kolem 7000 Kč (pokud nemáte rezervovány letenky dlouhodobě dopředu za nízké ceny) je třeba připočíst ještě servisní a letištní poplatky, které vyjdou na 2223 Kč za osobu. Pokud byste chtěli ještě učinit rezervaci místa, připlatíte ještě více. Z tohoto hlediska se nám zdá výhodnější letět například se Smart Wings, kde letenky s poplatky vycházejí levněji (alespoň v termínech, které jsme porovnávali).

Ubytování jsme si rezervovali předem. Za dvoulůžkový pokoj se snídaní zaplatíte kolem 100-150 eur, ale nečekejte nic honosného. Velmi důležitá je poloha hotelu. Nespokojte se s tvrzením recepčního, že hotel je v centru, a polohu si ještě najděte v mapě. Nám dokonce recepční tvrdil, už když jsme do hotelu Rezidence Montemario dorazili, že centrum je vzdáleno pouhé 4 km a jsme tam hned. Bylo to asi 16 km a doprava do centra i s čekáním na autobus trvala zhruba hodinu.

Ceny

DOPRAVA                             
* zpáteční letenka: 5-10 000 Kč     
* jednodenní jízdenka v Římě: 4 eura
* 75 minut dopravy v MHD: 1 euro    
* taxi z letiště: 40 eur            
* vlak z letiště: 12 eur            
* vyhlídkový autobus (okruh po památkách: 17 eur                   

UBYTOVÁNÍ 
                          
* dvoulůžkový pokoj se snídaní: 100-150 eur                             
* eurovíkend (3 dny) včetně dopravy: od 11 200 Kč
                 
RESTAURACE A OBČERSTVENÍ              
pivo 0,4 l - 6 eur, voda 0,5 l - 3 eura, pizza v bistru (díl) - 5 eur, menu v restauraci - od 20 eur         

VSTUPNÉ - PAMÁTKY                     
Sixtinská kaple a vatikánská muzea- 12 eur, bazilika sv. Petra - zdarma, do kopule výtahem 7 eur, pěšky 4 eura, Andělský hrad - 8 eur, Coloseum - 11 eur, Pantheon-zdarma 

Doprava v Římě
Pokud nebude hotel v centru, trvejte aspoň na blízkosti metra - to je jediný dopravní prostředek, u něhož víte, jaké intervaly očekávat. Zdejší doprava je kapitola sama pro sebe. Pokud nemáte zájezd zajištěný od cestovní kanceláře, která zajišťuje transfer, z letiště můžete jet vlakem téměř do centra za 12 eur na stanici metra Termini. To je římský dopravní uzel - zde je hlavní autobusové a vlakové nádraží a odtud vyjíždějí i vyhlídkové turistické autobusy.

Než ale dojdete z příletové haly letiště do vlakové stanice, což je asi 300 m, odchytí vás mnoho naháněčů, kteří nabízejí, že vás za velmi výhodnou cenu dopraví do vašeho hotelu. Mikrobus vás doveze do hotelu (jakéhokoliv) za jednotnou taxu 20 eur za osobu. Zdálo se nám to docela výhodné, ale posléze jsme zjistili, že výhodnější by bylo použít služeb radiotaxi 3570 (tel. 06 3570), které vás do hotelu doveze za stejnou cenu, ale za podstatně kratší dobu, protože veze jen vás a neobjíždí další hotely.

Městská doprava je trochu nepřehledná. Autobusy nemají vyvěšené jízdní řády a intervaly jsou dlouhé. Metro je spolehlivé, ale ve všech dopravních prostředcích počítejte s tím, že jsou napresované lidmi. Co se někdy říká z legrace, že stojíte v metru nebo autobuse na jedné noze, a ještě ne na vlastní, zde platí beze zbytku.

Jak je naším zvykem, chtěli jsme si pro přepravu po městě půjčit skútr. Recepční hotelu nás ujistil, že v centru jsou půjčovny všude. V centru jsme žádnou nenašli, ale po delším pátrání jsme zjistili, že jedna je u stanice metra Termini. Ceny za půjčení jsou ale vysoké. Za skútr o obsahu 125 zaplatíte kauci 500 eur a za 1 den 60 eur.

Pozor na osobní věci
Ohromné množství turistů a přeplněné dopravní prostředky jsou rájem kapsářů. V žádném jiném městě jsme neviděli, jak policisté pronásledují zloděje, a zde, ač jsme tu strávili pouhé tři dny, jsme tuto scénu viděli každý den. Možná je to náhoda nebo jsou římští policisté bdělejší, ale faktem zůstává, že i my jsme se stali jednou z obětí kapsářů v metru. Rázem jsme byli chudší o jeden občanský průkaz a 300 eur. Na policii jsme si vystáli menší frontu stejně postižených turistů k nahlášení krádeže a naše ambasáda zareagovala příkladně. Přestože byla neděle, náhradní pas byl vystaven do 2 hodin po nahlášení krádeže.

Více informací najdete na serveru iTEST (www.itest.cz)
Olga Kábová

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz