16. prosince 2011 15:30 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Řím je ulepený od žvýkaček. Chystá pokuty

Městská kanalizace. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Městská kanalizace. (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Řím zakročí proti lidem odhazujícím a nalepujícím žvýkačky, kde se jim zachce. Město na odklízení žvýkaček, které ničí a hyzdí památky, ročně vydá odhadem 5,5 milionu eur (140,8 milionu korun). Nepořádné lidi proto čekají pokuty.

"Bohužel také turisté považují Řím za odpadkový koš, kam se všechno vyhazuje," citovala italská média Umberta Broccoliho, šéfa římských památkářů.

Na dlažbě ulic Věčného města nebo dokonce na památkách ročně přistane asi pět a půl milionu použitých žvýkaček. Úřady odhadují, že seškrábnout jednu stojí okolo jednoho eura. Plánují proto zavést tresty za odhazování žvýkaček.

Jatka aneb Koloseum


Nezajdou ovšem tak daleko jako Singapur, kde za tento prohřešek hrozí vězení. V Římě lidem, kteří neumějí dodržovat pořádek a přistihne je policie, bude hrozit pokuta ve výši 50 eur (1280 korun). Italská média připomínají, že než se žvýkačka rozloží, trvá pět let.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz