9. června 2012 17:55 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Rozhledna Krkavec otevírá, po 22 letech

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Rozhledna Krkavec ve 30. letech 20. století | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozhledna Krkavec ve 30. letech 20. století | foto: www.krkavec.cz

Plzeňanům se koncem června po 22 letech otevře osmnáctimetrová rozhledna v lese na kopci Krkavec. Jde o kamennou stavbu vybudovanou ze sbírky občanů nedalekých Ledců v roce 1900. Z jejího ochozu je vidět celé město, Šumava, Přimda a při dobré viditelnosti i Alpy.

Po Radyni s 560 metry nad mořem jde o druhý nejvyšší bod v okolí Plzně ve výšce 504 metrů, horní ochoz je v 524 metrech. Rozhledna se nyní opravuje, řekl ČTK Milan Gütter, šéf firmy GES-Electronics, která je majitelem věže, přilehlého třípatrového objektu i okolního půlhektarového pozemku s velkým parkovištěm. Rozhledna se otevře 26. června.

Věž má dva ochozy, spodní nad korunami stromů, z horního je vidět na všechny světové strany; nevadí ani sousední telekomunikační stožár. "Jde o spojení historie s novou technikou," řekl Gütter.

Stavební firma nyní dokončuje rekonstrukci. Za více než 200.000 korun, z nichž tři čtvrtiny dal kraj, se opraví 98 kamenných schodů, vnitřní omítky a ochoz, na nějž se vrátí svatováclavská koruna. Kamenná část rozhledny je podle Güttera ve stavu jako v roce 1900.

"Jsme před podpisem smlouvy s nájemcem, Klubem českých turistů Bolevec. Budou mít k dispozici i sousední kompletně opravený objekt, který ještě nedávno sloužil jako sídlo naší firmy," řekl Gütter.

Lukáš Ptáček z klubu předpokládá, že půjde o atraktivní místo. Turisté už druhým rokem provozují rozhlednu Chlum na kopci o téměř 100 metrů nižším, vždy od dubna do října. "Bude to podobné, ale Krkavec je trochu dál od Plzně. Zatím budeme mít otevřeno o víkendech, o prázdninách i v pracovní dny podle návštěvnosti," uvedl.

Turisté plánují otevřít občerstvení v sousední budově. Pod vrcholem vede cyklotrasa a přes kopec Svatojakubská cesta. Vstupné zatím není dané, bude zřejmě 25 korun a 15 korun pro děti.

Místo by mohl potenciální investor silně zatraktivnit. "Musí to být někdo, kdo má zkušenosti s cestovním ruchem," řekl Gütter. Sousední třípatrovou nemovitost lze přebudovat na výletní restauraci a ubytovnu pro 30 až 35 lidí. U rozhledny lze pořádat i hlučné koncerty a akce pro Plzeň jako evropskou kulturní metropoli 2015. Sousední obec Ledce má v plánu opravit příjezdovou cestu a shání dotaci.

GES koupil rozhlednu v roce 2000. Sousední zdevastovaný objekt, který využívali vojáci a poté tam byl vykřičený dům, přestavěl za asi deset milionů korun na své sídlo.

ČTK
  • 0Diskuse

Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně
Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně

Máme pro vás připraveno 50 pracích gelů a 50 aviváží od značky Feel Eco, které vaše prádlo vyperou čistě a ekologicky. Dopřejte svým dětem hygienicky čisté prádlo bez zatěžování životního prostředí.