5. prosince 2012 14:30 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Rozhledny přitahují turisty. Nová vyroste u Třebíče

Třebíč | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třebíč | foto: ČTK

TŘEBÍČ  Třebíčská radnice plánuje postavit novou rozhlednu na Pekelném kopci na jihu města. O projektu za devět milion korun se rozhodne již v polovině prosince.

Rozhledna by mohla stát na podzim 2014. Součástí projektu je zřízení turistického centra v Národním domě v centru města.

Rekonstrukce prostor v dvorním traktu Národního domu pro vybudování turistického zázemí a stavba rozhledny včetně informačního systému by měla stát kolem devíti milionů korun. "Evropská dotace by měla uhradit 85 procent nákladů, zbytek uhradí město z rozpočtu," řekla novinářům místostarostka Marie Černá.

Zkrocení ďábla svatým Prokopem

Pekelný kopec je pověstí o zkrocení ďábla svatým Prokopem spojen s jednou z nejvýznamnějších třebíčských památek - bazilikou svatého Prokopa. "Při potyčce ho svatý Prokop odhodil a ďábel dopadl právě na Pekelný kopec," řekla Černá. S pověstí by se měli turisté seznámit na naučné stezce vedoucí k rozhledně. Lesy České republiky se podle Černé připojí k projektu vlastní přírodní naučnou stezkou.

Rozhledna by měla zvýšit přitažlivost třebíčských památek hlavně pro aktivní návštěvníky města. Turistické centrum lidem nabídne úschovnu kol i zavazadel a možnost základní osobní hygieny. "Ideálně by to mělo fungovat tak, že například cykloturisté by přijeli do města, v turistickém centru by se mohli umýt a uschovat kola a městskou dopravou by se přesunuli až téměř pod rozhlednu," dodala místostarostka.

Turistu musíme utahat, pak u nás přespí

Rozhledny jsou na Vysočině novým turistickým produktem. "Turistu musíme utahat, aby u nás přespal, výstup na rozhlednu by k tomu mohl přispět," řekla s nadsázkou Černá.

V Kraji Vysočina je zatím devět rozhleden, o další uvažují také na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK V OBLASTI NÁKUPU

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz