Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Rozhledny přitahují turisty. Nová vyroste u Třebíče

Třebíč | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třebíč | foto: ČTK

TŘEBÍČ  Třebíčská radnice plánuje postavit novou rozhlednu na Pekelném kopci na jihu města. O projektu za devět milion korun se rozhodne již v polovině prosince.

Rozhledna by mohla stát na podzim 2014. Součástí projektu je zřízení turistického centra v Národním domě v centru města.

Rekonstrukce prostor v dvorním traktu Národního domu pro vybudování turistického zázemí a stavba rozhledny včetně informačního systému by měla stát kolem devíti milionů korun. "Evropská dotace by měla uhradit 85 procent nákladů, zbytek uhradí město z rozpočtu," řekla novinářům místostarostka Marie Černá.

Zkrocení ďábla svatým Prokopem

Pekelný kopec je pověstí o zkrocení ďábla svatým Prokopem spojen s jednou z nejvýznamnějších třebíčských památek - bazilikou svatého Prokopa. "Při potyčce ho svatý Prokop odhodil a ďábel dopadl právě na Pekelný kopec," řekla Černá. S pověstí by se měli turisté seznámit na naučné stezce vedoucí k rozhledně. Lesy České republiky se podle Černé připojí k projektu vlastní přírodní naučnou stezkou.

Rozhledna by měla zvýšit přitažlivost třebíčských památek hlavně pro aktivní návštěvníky města. Turistické centrum lidem nabídne úschovnu kol i zavazadel a možnost základní osobní hygieny. "Ideálně by to mělo fungovat tak, že například cykloturisté by přijeli do města, v turistickém centru by se mohli umýt a uschovat kola a městskou dopravou by se přesunuli až téměř pod rozhlednu," dodala místostarostka.

Turistu musíme utahat, pak u nás přespí

Rozhledny jsou na Vysočině novým turistickým produktem. "Turistu musíme utahat, aby u nás přespal, výstup na rozhlednu by k tomu mohl přispět," řekla s nadsázkou Černá.

V Kraji Vysočina je zatím devět rozhleden, o další uvažují také na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?