Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Rozhlednu v Bílých Karpatech chrání krev

Rozhledna na Velkém Lopeníku je natřená volskou krví  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozhledna na Velkém Lopeníku je natřená volskou krví | foto: ČTK

LOPENÍK  Chátrající rozhledna v Bílých Karpatech dostala nevšední nátěr. Radnice Velkého Lopotníku neměla na údržbu památky dost peněz, rozhodla se proto natřít ji volskou krví, kterou lidé dříve ošetřovali dřevěné konstrukce. Na poslední chvíli se ale objevil sponzor, a tak starobylým nátěrem bude ošetřeno jen asi deset trámů.

"Rozhledna, která je natřená volskou krví, to je unikát. V České republice není jiného příkladu a troufám si říct, že není mnoho takových příkladů v celé Evropě. Je to přesně ta unikátní záležitost, na základě které můžeme přitáhnout pozornost. Turisty na celém světě totiž zajímají ojedinělé místní produkty, které nikde jinde nenajdou," uvedl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura, který se v celé záležitosti také angažuje a rozhlednu rovněž natíral. Informace o tom, že je rozhledna natřená volskou krví, bude podle něj zanesena i v turistických materiálech.

Rozhledna na Velkém Lopeníku je natřená volskou krví

Smybol přátelství Čechů a Slováků

Dvaadvacetimetrová věž na Velkém Lopeníku byla otevřena 16. července 2005.

Od té doby ji vidělo asi 25 tisíc návštěvníků. Vznikla jako symbol přátelství Čechů a Slováků. Rozhledna má kamennou základnu, sama konstrukce pak je vystavěna z dubových kmenů. Náklady činily téměř dva miliony korun, pokryly je dotace, sponzorské dary, vklady okolních obcí i příspěvky lidí, kteří si například zakoupili pohlednici nebo přispěli do veřejné sbírky.

"Lopeník je malá obec, máme kolem 170 obyvatel a rozpočet pod dva miliony korun. Peníze jsou ale potřebnější třeba na opravy cest. Rozhledna je přitom jediným turistickým lákadlem. Když už se věnovalo přes dva miliony na její stavbu, nemůžeme dopustit, aby během pár dalších let zchátrala," řekl  starosta nedaleké obce Lopeník Antonín Dulínek. Podle něho dubové dřevo po šesti letech kvůli vlivům počasí napadá hniloba a plíseň. "Za několik dalších let by bylo dřevo totálně zničené a rozhlednu bychom museli uzavřít," dodal.

Dobrovolníci z České republiky i ze sousedního Slovenska a pracovníci obce začali rozhlednu natírat volksou krví. Práce potrvají asi měsíc a po celou dobu bude provoz rozhledny omezen. Původně měla být volskou krví natřena celá, nakonec bude zbytek ošetřen moderním materiálem.

Nejkrásnější výlety po České republice

Cestujte i po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

 

Na vrchu Velký Lopeník, který ční do výšky 911 metrů nad mořem a je druhým nejvyšším vrcholem Bílých Karpat, již v minulosti několik rozhleden stálo. Vůbec první dřevěná rozhledna zde byla již před druhou světovou válkou. V roce 1944 ale Němci postavili věž novou, kterou ovšem o rok později někdo zapálil. Obnovit se ji podařilo až v roce 1946. Byla vysoká 16 metrů a přetrvala až do počátku 70. let minulého století, kdy se postupem času rozpadla.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!