9. února 2018 6:26 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Rozmanitost na Zakletém. Areál Říčky dominuje Orlickým horách

První jízdu dávám na červené, která patří spíše mezi přívětivější červené bez... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První jízdu dávám na červené, která patří spíše mezi přívětivější červené bez... | foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Na českých horách momentálně panují velmi příznivé lyžařské podmínky a jinak tomu není ani v Říčkách, kde na sjezdovkách aktuálně leží okolo 90 cm sněhu. Ski areál Říčky dominuje Orlickým horám nejen velikostí, ale i rozmanitostí sjezdovek, neboť vrch Zakletý hostí tratě všech obtížností.

Nedělní předpovědi hlásily zataženo a sněžení na většině českých hor. Jaké to pak bylo v Říčkách milé překvapení, kde se kolem poledne obloha najednou „otevřela“ a nám přecházel zrak z kombinace modré oblohy a naprosto pohádkového obalení každičké větvičky stromu. Přece jen na toto z posledních sezón český lyžař už není příliš zvyklý.

První jízdu jsme chtěli stihnout na osmou hodinu, leč tříminutové zpoždění už nám nedávalo šanci sklouznout se na sjezdovce jako první – lyžaři do Říček přijíždí už po sedmé. Jednak proto, aby mohli zaparkovat na horním parkovišti a nemuseli popojíždět skibusem ze spodního, a jednak proto, aby si na své první lano poctivě vyčkali frontu ještě před zavřenými turnikety.

První jízdu dávám na červené, která patří spíše mezi přívětivější červené bez nějakých nepředvítalných zlomů nebo zatáček, takže na ni v průběhu dne pilovali techniku často i lyžařské školy. Také u mě za neděli padlo nejvíc jízd na právě na této sjezdovce, protože její sklon si úplně říká o rytmické překlápění hran, což alespoň trochu trénovanému lyžaři vydrží celou jízdu.

Na českých horách momentálně panují velmi příznivé lyžařské podmínky a jinak...
Jednak proto, aby mohli zaparkovat na horním parkovišti a nemuseli popojíždět...

O poznání rychlejší jízda byla na černé pistě, kde sice v horní části díky zmrzlým krupkám úprava trochu pokulhávala, ovšem parádní manšestr v druhé prudší polovině byl dostatečnou náplastí. Fajn mi tu přijde rovina následující po prudkém padáku, takže na „finiš“ to můžete z padáku pěkně pustit dolů.

Samozřejmě pro kompletní přehled nechyběla ani jízda na modré, která je svým pozvolným sklonem a minimem hran nebo zlomů pro děti a začátečníky jak dělaná. Přesto to není úplná rovina a i oblouk na hranách tu bez problémů vystřihnete, ač v menší rychlosti.

Na modré sjezdovce je prostor i na snowparkovou zábavu – vyzkoušet se dají dvě duhy nebo bedýnka, jejíž nájezd slouží i jako skokánek.

V provozu jsou tedy aktuálně sjezdovky všechny, dále také půjčovna lyží a lyžařský park, který se nachází pod černou sjezdovkou a jeho rozloha je docela úctyhodná. Kromě dlouhého pojízdného pásu je k dispozici i „zvířátkový“ slalom, podjezdové branky nebo dětský lyžařský kolotoč. Bez lekce lyžařské školy stojí jednorázový vstup do lyžařského parku 150 Kč, k lekci lyžařské školy je zdarma. Skupinová výuka na hodinu vyjde na 350 Kč, individuální lekce 450 Kč.

Říčky v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy 2 h 31 min
  • Celodenní skipas dospělý 520 Kč
  • Celodenní skipas dítě (do 155 cm) 360 Kč
  • Provozní doba střediska 8:00 – 16:00
  • Webové stránky střediska www.skiricky.cz
  • Parkování zdarma na parkovišti cca 150 m od nástupu na vlek

Menší občerstvení nabízí dva aprés ski stany a dva bufety, na „pořádné jídlo“ se dá zajít do samoobslužné restaurace Skirest u dolní stanice, která o víkendu i přes svojí poměrně velkou kapacitu praskala ve švech. Nabídka jídel tu je ale celkem pestrá a porce jsou dostatečně velké, z hlavních jídel bylo na výběr například ze svíčkové (152 Kč), masových kuliček s rajskou a těstovinami (129 Kč) nebo rakouské speciality Germknödlu (108 Kč). Moje „říčkové“ menu se skládalo z boloňských špaget a cheescaku s jägertee v aprés ski stanu před Skirestem.

Lyžování v Říčkách mělo o víkendu opravdu cenu – sníh byl až magický, protože vydržel v dobré kvalitě až do odpoledních hodin, kdy byl stále lehoučký, takže ani rozježděná sjezdovka ničemu nevadila. Nepopulární velké boule se navzdory poměrně vysoké návštěvnosti netvořili ani ke konci lyžování.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!