27. ledna 2015 9:19 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Rožnovský skanzen nabízí nové vzdělávací pořady, roste zájem škol

Rožnovský skanzen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rožnovský skanzen | foto: Profimedia.cz

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM Zájem o výchovné a vzdělávací pořady rožnovského skanzenu roste. Valašské muzeum v přírodě, které patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v regionu, seznamuje zejména s tradicemi, zvyky a každodenním životem Valachů v minulosti.

Vzdělávací programy využívají školy i školky, jejich zájem se zvyšuje, loni přijela dokonce jedna školka z Polska, řekla mluvčí muzea Petra Valíčková. Skanzen na letošní rok připravil také nové programy.

„Zcela novým pořadem v nabídce je program s názvem Za zvířátky na dědinu, který je primárně určen dětem z mateřských škol a školákům z prvních a druhých tříd. Do programu se vrací opět pořad Obecná škola a Jak žili naši předkové, jejichž názvy vypovídají o obsahu - historii školství na Valašsku s praktickými ukázkami a o způsobech bydlení našich předků, vybavení staveb a podobně,“ uvedla muzejní pedagožka Kristýna Jasná.

Rožnovský skanzen

Muzeum si letos připomíná 90 let od svého založení. Uskuteční se v něm přes 40 pořadů. Některé se do programu vrátí po několika letech, novinkou bude promítání filmů zachycujících staré Valašsko. Skanzenu loni přibylo návštěvníků, prošlo jím 264 640 lidí, což je o 21 000 více než v roce 2013.

Skanzen letos nabízí deset programů, některé jsou zaměřeny na pracovní a výrobní technologie či na tradice spojené s určitým obdobím roku. „Loni se do programů zapojilo 6500 dětí. Největší zájem je o programy o Velikonocích a Vánocích, ty jsou vyprodané během jednoho dne,“ podotkla Valíčková.

Skanzen kvůli velkému zájmu škol bude muset zřejmě programy personálně posílit. „Asi přibude stanovišť, výklad bude probíhat na více místech. Loni jsme také přidali jeden den speciálně pro mateřské školy,“ uvedla mluvčí. „Letos startujeme 24. února pořadem Barvíř modrotisku, který je zaměřen na práci barvíře a tuto textilní techniku, praktické vyzkoušení si tisku a malování rezerváží na plátno,“ řekla Valíčková.

Všechny programy s výjimkou Slabikáře devatera řemesel si skupiny předem objednávají. Kromě školáků je mohou využít také různé zájmové skupiny.

Lidovky.cz, ČTK