Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Ruční papírna ve Velkých Losinách vyrábí i díky turistice

Drtivou většinu ručního papíru společnost prodá na tuzemském trhu, kde mezi... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drtivou většinu ručního papíru společnost prodá na tuzemském trhu, kde mezi... | foto: ČTK

VELKÉ LOSINY Rekordních 51 000 návštěvníků zavítalo loni do Ruční papírny ve Velkých Losinách na Šumpersku, která je nejstarší funkční ruční papírnou ve střední Evropě. Ruční výroba papíru je velmi nákladná a prosperujeme právě díky turistickému ruchu, řekl provozní ředitel historické manufaktury ve Velkých Losinách Petr Fouček.

„Snažíme se otevřít víc veřejnosti, protože doba pro nás není zrovna ideální. Výroba ručního papíru není schopna pokrýt náklady, které zčásti financujeme pomocí příjmů z turistiky. Jedno bez druhého nemůže fungovat,“ uvedl Fouček. Ruční papírna ročně pořádá několik akcí, které jsou tematicky zaměřené například na Velikonoce či svátek svatého Valentýna, aby přilákala další návštěvníky. Zhruba pět procent hostů pochází ze zahraničí, především z Německa a Polska.

Papírna ve Velkých Losinách

Papírna ve Velkých Losinách je nejstarší dosud pracující ruční papírnou ve střední Evropě. Dal ji vybudovat na konci 16. století Jan mladší ze Žerotína. Její ojedinělost spočívá v tom, že se tam ruční papír vyrábí nepřetržitě více než 400 let.

I na proslulou Ruční papírnu ve Velkých Losinách, jejíž budova byla prohlášena národní kulturní památkou, dolehla hospodářská krize. Podniky a podnikatelé šetří a méně investují do prezentace, jejíž součástí jsou kvalitní vizitky či firemní listiny z ručního papíru. Zatímco dříve manufaktura vyráběla osm až deset tun ručního papíru, v posledních letech se její produkce ustálila na pěti až šesti tunách.

Drtivou většinu ručního papíru společnost prodá na tuzemském trhu, kde mezi hlavní odběratele patří univerzity, radnice a úřady. „Univerzitám dodáváme ročně tisíce listů ručního papíru s jejich znakem. Používají je hlavně jako diplomy pro své studenty. Obcím pak ruční papír zpravidla slouží jako podklad pro různá přání,“ řekl Fouček. Na seznamu zákazníků manufaktury je i úřad vlády, několik ministerstev a parlament.

Drtivou většinu ručního papíru společnost prodá na tuzemském trhu, kde mezi...

Státní a obecní úřady podle Foučka tvoří stabilní pilíř prodeje, který odolává nenadálým výkyvům poptávky. Ruční papírna se ale snaží získat také nové zákazníky z podnikatelské sféry, například z řad provozovatelů hotelů či golfových hřišť. „Hotely mohou svým klientům jako součást uvítací sady nabídnout luxusní dopisní sadu s naším papírem. Golfové kluby pak mohou ruční papír používat jako diplomy pro své členy,“ míní Fouček. Papírna nyní jedná s firmou Kostka-kolobka z Hanušovic o dodávce papírových certifikátů ke špičkovým modelům koloběžek. 

Budova byla prohlášena národní kulturní památkou
I přes výkyvy poptávky má ručně vyráběný papír budoucnost

„Spolupracujeme i s firmou Velkolosinská pralinka, které dodáváme papírové krabičky a obaly pro čokoládové výrobky,“ řekl Fouček. Manufaktura už vyráběla vizitky, jež zdobily sklenice s výběrovými marmeládami i láhve kvalitního vína. Nedávno zahájila spolupráci s pražskou zoo, která chce vybudovat manufakturu na výrobu papíru ze sloního trusu. Loni zahrada s pomocí odborníků z Ruční papírny Velké Losiny vyrobila z trusu první archy přírodního papíru.

I přes výkyvy poptávky má ručně vyráběný papír podle Foučka budoucnost. „Při použití kvalitního psacího pera a inkoustu garantujeme životnost našeho papíru stovky let. Uchováváme u nás papír s průsvitkou, který je starý téměř 400 let, a i po těch dlouhých letech ho můžeme bez obav vzít do ruky. Ruční papír je proto ideální pro mezinárodní smlouvy,“ podotkl.

,
Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...