20. srpna 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Rumunsko chystá turistickou 'Rudou stezku'

Banát, Rumunsko  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banát, Rumunsko | foto: Expediční fond

BUKUREŠŤ Rumunsko připravuje novou turistickou atrakci, která návštěvníky provede po stopách někdejšího komunistického diktátora Nicolae Ceaušeska a jeho manželky Eleny. Podle portálu Romanian Times to oznámila ministryně cestovního ruchu Elena Udreaová.

Takzvaná Rudá stezka zavede turisty k rezidencím, které pár obýval, ale také na místo, kde byl s manželkou den po Štědrém dnu roku 1989 po krátkém procesu odsouzen za genocidu k trestu smrti a ihned popraven.

Poslední průzkum veřejného mínění ukazuje, že 84 procent

Popravený diktátor

Ceaušescu vládl v Rumunsku 25 let, na konci roku 1989 ho moci zbavila revoluce.

Změnu režimu zde provázela na rozdíl od jiných východoevropských států vlna násilí. Při střetech mezi demonstranty a vládními jednotkami v prosinci 1989 zahynulo zhruba 1100 lidí.

Rumunů neschvaluje Ceaušeskovu popravu a 70 procent dotázaných by chtělo stíhat osoby odpovědné za rozsudek smrti. Na 41 procent obyvatel země by nyní Ceaušeskovi dalo svůj hlas coby kandidátovi na prezidenta. Průzkumu se zúčastnilo 1460 osob.

Sociologové nostalgii po diktátorovi zdůvodňují loňskou exhumací ostatků. Odborníci tehdy na základě genetických testů zjistili, že na bukurešťském vojenském hřbitově Ghencea je diktátor skutečně pohřben. Pro nedostatek vzorků DNA se ale nepodařilo určit, zda žena pohřbená spolu s Ceaušeskem je opravdu jeho manželka Elena.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz