4. prosince 2012 16:13 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Více památek za jedno vstupné. Moskva se inspirovala na Západě

Kreml (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kreml (ilustrační foto) | foto: wikipedia.com

MOSKVA  Povzbudit zejména zahraniční turisty k návštěvě Moskvy má i nový "moskevský pas", který podobně jako v západních metropolích skýtá slevy při návštěvě muzeí a dalších pamětihodností. Dosud však nezahrnuje vstup do Kremlu či do věhlasné Treťjakovské galerie.

Třídenní "Moscow Pass" za 2400 rublů (asi 1500 Kč) skýtá "bezplatný přístup" k desítce turistických atrakcí: od návštěvy chrámu Vasila Blaženého na Rudém náměstí přes šestici různých muzeí zaměřených na ruské dějiny a současné umění až po obhlídku metropole z paluby výletní lodi či dvoupatrového autobusu. Zajistit má také slevy ze vstupného při návštěvě jiných atrakcí, v restauracích či v dopravě.

"Pas je dobře známý produkt z New Yorku, Londýna a Paříže," tvrdí Ksenija Zemsková, šéfka projektu, který má Moskvu učinit přitažlivější v očích zahraničních návštěvníků. Ale třeba v Londýně lze za podobnou cenu získat přístup k šedesátce atrakcí, v Berlíně k padesátce.

Turisté ušetří až 30 procent

Podle Daniila Golovačjova z firmy, která cizincům nabízí okružní cesty po moskevských pamětihodnostech, je cena přijatelná. Za velkou vadu však pokládá, že dosud nezahrnuje klenoty, které si turisté nejvíce přejí vidět: Kreml a Treťjakovskou galérii.

Organizátoři se brání, že prý chtěli dát turistům šanci vidět i něco jiného, aby poznali, že Moskva není jen Rudé náměstí. Nicméně už jednají o případném zapojení s dvacítkou dalších muzeí, včetně Treťjakovské galérie či Puškinova muzea výtvarných umění.

Zatímco momentálně pas oproti běžnému vstupnému podle Zemskové ušetří asi 30 procent ceny, s rozšířením na další atrakce může být úspora až padesátiprocentní. Pas si lze zakoupit v informačním středisku na Rudém náměstí, v zapojených muzeích i přes internet s doručením do moskevského hotelu.

Počet zahraničních návštěvníků v ruské metropoli se za devět měsíců letošního roku zvýšil meziročně o 17 procent a moskevská radnice předpokládá, že do konce roku překročí hranici pěti milionů.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz