13. ledna 2012 16:45 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Rytíř, hrabě nebo kat. To jsou průvodci na zámcích

Zámek Kačina nedaleko Kutné Hory | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Kačina nedaleko Kutné Hory | foto: Lidové noviny

Některé hrady a zámky ani v zimě nespí. Návštěvníkům například nabízejí prohlídky s tajemnými postavami z minulosti. Na deseti různých památkách je tak budou provázet osoby inspirované historií nebo pověstmi. První prohlídka začne na zámku Loučeň už v sobotu.

"Jsme přesvědčeni, že i v zimě dokážou hrady a zámky nabídnout skvělou alternativu trávení volného času. A protože to chceme prakticky dokázat, startujeme s předstihem před ostatními," uvedla Kateřina Šrámková ze zámku Loučeň. Ostatním památky se do projektu zařadí v květnu.

Projekt podle organizátorů nabídne například originální suvenýry, "dobroty" spojené s tajemnou postavou průvodce a po odemčení 13. komnaty také překvapení pro turisty. Mezi průvodci jsou kromě bílé paní také černý rytíř, skřet duch, hrabě šprýmař nebo kat. Do projektu se zapojilo deset památek. Mezi jinými Slezskoostravský hrad, zámek Kačina, hrad Kost v Českém ráji a další místa především v Čechách.

Loučeň

Loučeň

"Už u brány zámku před návštěvníky nepředstoupí žádný student s navrčenými letopočty. Na jeho místě bude stát postava z minulosti hradu či zámku v atraktivním kostýmu. Pozve vás na interaktivní a svým pojetím vskutku zábavnou hodinovou rodinnou hru, při níž budete formou tajenkového rébusu řešit jistou historickou záhadu," uvedl Jiří Senohrábek za organizátory ze Zlatého pruhu Polabí.

Každý host hradu, zámku nebo kláštera z jmenované desítky obdrží cestovatelský pas, do něhož po prohlídce a vyluštění hádanky dostane klíč od 13. komnaty. Jakmile má sedm klíčů, tj. navštíví sedm objektů, získá právo přístupu do 13. komnaty kterékoliv z památek. Hlavní část projektu startuje v květnu.

Například na zámku v Děčíně bude návštěvníky od jara provázet tajemný rytíř Zikmund z Vartenberka. Prohlídky s tímto společníkem budou od 5. května alternativou ke klasickým zámeckým okruhům, zaměřenou především na rodiny s dětmi.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK KVALITY - 3D MĚŘENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz